Zaloguj się

Pierwsze naukowe koło logistyczne w szkole średniej

Jest Pan nauczycielem przedmiotów zawodowych z dziedziny logistyki w technikum w Łodzi i opiekunem szkolnego naukowego koła logistycznego. To pierwsze takie koło w szkole średniej. Na czym polega jego działalność?

Mateusz Anielak, nauczyciel w Technikum nr 3 w Łodzi: Moi uczniowie poskarżyli mi się kiedyś na jednej z lekcji, że ciężko jest im uczyć się i rozmawiać ze mną o magazynach, skoro nigdy w takim obiekcie nie byli. Musiałem przyznać im rację. Postanowiłem, że jeżeli znajdę w szkole osoby, które będą gotowe się zaangażować i poświęcić swój wolny czas, to zorganizuję dla nich takie wycieczki. Tak powstało nasze koło logistyczne - pierwsze, oficjalnie działające logistyczne koło naukowe na poziomie szkół średnich w Polsce.
Początkowo na nasze spotkania przychodziło 5-6 osób. Rozwiązywaliśmy zadania oraz poruszaliśmy kwestie związane z branżą TSL, które uczniowie sami chcieli analizować. Wszystko odbywało się bardziej na zasadzie koleżeńskiej rozmowy niż typowych zajęć lekcyjnych. Uczniom bardzo się to spodobało i stopniowo dołączali do nas inni. Dziś nasze Koło liczy 14 członków.
Głównym założeniem naszego Koła jest zdobywanie wiedzy z dziedziny logistyki oraz poszerzanie horyzontów zawodowych, ale nie tylko. Naszym priorytetem są wyjazdy na wycieczki zawodowe i konferencje logistyczne w całej Polsce. Łączymy przyjemne z pożytecznym, bo przy okazji uczniowie mogą zwiedzać kraj. Pierwszym naszym wyjazdem był udział w Forum Logistycznym w Poznaniu, które co roku organizuje koło naukowe przy Politechnice Poznańskiej. Niestety, choć nasza szkoła jest publiczna, koszty związane z wyjazdami w stu procentach pokrywamy sami. To dla nas duży problem. Szukamy więc firm i organizacji, które chciałyby nas w jakikolwiek sposób wesprzeć. Do tej pory otrzymaliśmy pomoc, m.in. z GS1 Polska, DS Smith i Decathlon CAR w Łodzi. Liczymy, że zainteresują się nami także inni, a nasze koło będzie się rozwijać. Planów mamy sporo.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze czasopisma "Logistyka" 2019 nr 1.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 11 marzec 2019 13:07
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe