Zaloguj się

Opłaty drogowe rosną jak na drożdżach

Od tego roku w wielu europejskich krajach wzrosły opłaty za korzystanie z krajowych dróg. Co się zmieniło i jak wprowadzone podwyżki wpłyną na budżety polskich firm transportowych?

Krzysztof Piotruk, Sales Manager NEE Cluster WebEye Polska: Zmiany w wysokości pobieranych opłat wzrosły, m.in.: w Niemczech, na Węgrzech, w Belgii i Francji. Podwyżki nie ominęły również Polski.

Niemcy
O tym, że u naszego najbliższego sąsiada od tego roku wzrosną opłaty drogowe, niemiecki rząd zdecydował już w maju. W październiku zostały potwierdzone obowiązujące od stycznia opłaty drogowe, zależne od: wagi, liczby osi oraz kategorii ekologicznej, ustalonej zgodnie z europejskimi normami emisji spalin. Wzrost opłat Niemcy motywują brakiem wystarczających środków na naprawę oraz rozbudowę infrastruktury drogowej. Opłaty zwiększą się od 26 do nawet 60%, a najwięcej zapłacą pojazdy 4 i 5-osiowe.

Węgry
System HU-GO został wprowadzony na Węgrzech w 2013 r. Zgodnie z przepisami opłata za korzystanie z węgierskich dróg dotyczy wszystkich pojazdów, przekraczających 3.5 tony, a jej wysokość jest naliczana proporcjonalnie i zależy od: rodzaju trasy (autostrada, droga szybkiego ruchu lub droga główna), kategorii pojazdu oraz jego klasyfikacji ekologicznej. Od 1 stycznia b.r., po raz pierwszy od 3 lat, wysokość opłat została zwiększona średnio o 6% i jest zależna od kategorii pojazdu. Szczególnie odbije się to na pojazdach o kategorii Euro 3 i Euro 4, które w najwyższym stopniu zanieczyszczają środowisko.

Belgia
Od 1 stycznia zostały wprowadzone nowe opłaty drogowe i wzrosły również stawki myta w Belgii. O kilkadziesiąt kilometrów zwiększyła się również sieć płatnych dróg.

Francja
Podobnie jest we Francji, gdzie wzrost opłat zwiększa się co roku 1 lutego i dostosowuje do stopy inflacji. W związku z wprowadzanymi podwyżkami, każdego roku powraca dyskusja i krytyka warunków sprywatyzowania sieci autostrad w 2006 r., która nasiliła się na początku tego roku w związku z demonstracjami, odbywającymi się we Francji.
Jednocześnie, w ciągu najbliższych 3 lat, zarządcy francuskich autostrad będą mogli zwiększyć dodatkowo opłaty, a środki w ten sposób uzyskane przeznaczyć na dalsze inwestycje, które mają dotyczyć 23 odcinków autostrad. Mają one pokryć koszty budowy kilku tysięcy nowych miejsc parkingowych oraz zostać przekazane na inwestycje, mające na celu zmniejszenie oddziaływania autostrad na środowisko.

Polska
Od 1 marca tego roku wzrosły również opłaty, pobierane na odcinku autostrady A4 między Krakowem a Katowicami. Podwyżka objęła pojazdy o co najmniej dwóch osiach, z których przynajmniej jedna jest wyposażona w koła bliźniacze lub samochody o dwóch osiach z przyczepą, posiadające kategorię 2, 3, 4 i 5. Zmiana stawki nie dotknie natomiast samochodów osobowych oraz motocykli (pojazdy kategorii 1). Od początku tego miesiąca kierowcy pojazdów powyżej 3.5 tony płacą za przejazd tym odcinkiem 35 zł (wcześniejsza stawka wynosiła 30 zł).

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 11 marzec 2019 10:15
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe