Zaloguj się

Rynek sprzętu transportowo-magazynowego

Co słychać na rynku sprzętu transportowo-magazynowego? Jakie rozwiązania cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów?

Jacek Zając, Centrum Logistyki, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania: Instytut Logistyki i Magazynowania od wielu lat przygląda się rynkowi sprzętu transportowo-magazynowego. Zbieramy i weryfikujemy informacje, dotyczące producentów i dystrybutorów. Interesują nas przekształcenia własnościowe, fuzje, lokalizacje firm oraz zmiany w ofercie. Nadal zauważa się w tej branży ogromne zapotrzebowanie na rozwiązania automatyzujące wybrane czynności procesów magazynowych i transportowych. Jest ono również wynikiem problemów kadrowych, niskiej wydajności pracy, błędów w procesach magazynowych oraz większych kosztów. Szczególnie poszukiwane są rozwiązania automatyzujące dla najbardziej pracochłonnych procesów magazynowych, jak: kompletacja, kontrola kompletacji, pakowanie, obsługa zwrotów lub takich, które nie przynoszą wartości dodanej, np. transport wewnętrzny.
Rozwiązania automatyczne są wdrażane przez producentów i dystrybutorów sprzętu transportowo-magazynowego najczęściej w branży automotiv, farmacji, e-cmommerce oraz FCMG. W ramach usprawnienia transportu wewnętrznego firmy zastanawiają się nad wyeliminowaniem wózków transportowych i zastąpieniu ich wózkami autonomicznymi AGV. Rozwiązanie takie przynosi efekty przy stałych przewozach na długich dystansach, np. pomiędzy punktami zdania i odbioru w magazynie oraz na stanowiskach produkcyjnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że zastosowanie takich innowacyjnych rozwiązań istotnie wpływa na skuteczność w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój branży logistycznej z Unii Europejskiej.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 23 kwiecień 2019 10:39
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe