Zaloguj się

Inwestycje technologiczne - trend i konieczność

Cyfryzacja i nowe technologie to ważny trend współczesnej gospodarki. Jak on się przejawia w branży transportowej?

Arkadiusz Glinka, dyrektor transportu C.H. Robinson w Europie Środkowo-Wschodniej: Cyfryzacja jest niewątpliwie jednym z megatrendów, który obecnie obserwujemy na rynku. Niezależnie od sektora, w jakim działa dany biznes, nowe technologie mają na niego ogromne przełożenie - wpływają na zarządzanie procesami firm oraz pozwalają optymalizować koszty czy wręcz zwiększać zyski. Wykorzystanie kompleksowych rozwiązań technologicznych jest szczególnie ważne w sektorze związanym z transportem dóbr, gdzie w efektywny sposób należy połączyć ze sobą wiele zmieniających się elementów - towarów w ciągłym ruchu czy zmiennych czynników zewnętrznych. Dlatego, jako wiodący spedytor frachtu, bardzo dynamicznie inwestujemy w innowacje, a udoskonalanie naszych narzędzi postrzegamy jako strategiczny element dalszego rozwoju. Niedawno ogłosiliśmy plan rozbudowania centrum technologicznego w Warszawie. Do końca 2020 roku planujemy zatrudnić ponad stu ekspertów IT, którzy będą wsparciem informatycznym dla naszych klientów w Europie i na świecie. Jako dodatkowe siły dla naszych już istniejących działów technologicznych w Holandii, Francji i Polsce, nowi specjaliści będą pracować także nad dalszym rozwojem platformy Navisphere® i jej produktów.
Jesteśmy przekonani, że w obecnej sytuacji gospodarczej, politycznej, ale także klimatycznej, innowacyjne technologie są tym, co decyduje o sukcesie łańcucha dostaw. Pozwalają one optymalizować procesy oraz identyfikować obszary negatywnie wpływające na ich efektywność. Flagowym przykładem rozwiązania przyszłości, które daje tak kompleksowe spojrzenie na łańcuch dostaw jest platforma Navisphere® Vision, która działa w oparciu o Navisphere, nasz globalny system do zarządzania transportami (TMS). Narzędzie pobiera bieżące aktualizacje danych i statusy od wszystkich podmiotów biorących udział w łańcuchu dostaw - podwykonawców czy dostawców, uwzględniając jednocześnie czynniki zewnętrzne wpływające na transport: pogodę, ruch czy sytuację geopolityczną w regionie. Analiza wszystkich tych elementów pozwala firmie optymalizować procesy i nie tylko szybko reagować na różnorodne niebezpieczeństwa, ale je przewidywać. Przykładem może być tworzenie wzorców pogodowych, które umożliwiają dostosowanie trasy do prognozowanych warunków atmosferycznych. Analogicznie, mogą to być dane dotyczące natężenia ruchu na trasach, przewidywanie i w efekcie eliminowanie potencjalnych opóźnień. Wierzymy, że właśnie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym jesteśmy w stanie zmienić nasze podejście do transportów i reagowania na sytuacje kryzysowe, zapobiegać im z wyprzedzeniem.
Wykorzystanie tak zaawansowanych rozwiązań technologicznych wymaga jednak, aby wszystkie podmioty zaangażowane w łańcuch dostaw były kompatybilne pod względem przekazu informacji. Oferowane przez nas produkty tworzone są w ramach jednej globalnej platformy - Navisphere, która zapewnia zgodność z każdym ustrukturyzowanym plikiem danych. Oprócz tego naszym partnerom oferujemy także rozwiązania stworzone bezpośrednio dla przewoźników i kierowców - platformę Navisphere® Carrier oraz aplikację Navisphere® Driver, które umożliwiają łatwe i niskokosztowe wdrożenie technologii także po ich stronie. Navisphere Carrier gwarantuje przewoźnikom dostęp do tysięcy ładunków dziennie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą, a dzięki zsynchronizowanemu interfejsowi pozwala na zautomatyzowane przekazywanie informacji między każdą ze stron łańcucha oraz na intuicyjne procesowanie niezbędnych dokumentów. Analogicznie, aplikacja Navisphere Driver umożliwia kierowcom z poziomu telefonu komórkowego automatycznie wysyłać statusy ładunków, przyjmować nowe zlecenia i przesyłać związane z nimi dokumenty - wszystko bez konieczności posiadania wyspecjalizowanych i kosztownych urządzeń. To właśnie tak kompleksowe podejście do innowacji i świadomość barier w ich wdrażaniu, po każdej ze stron łańcucha dostaw, są elementem decydującym o skuteczności oferowanego rozwiązania.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 24 czerwiec 2019 08:40
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe