Zaloguj się

Wolny handel między Unią Europejską a państwami Mercosur

Dzięki umowie gospodarczej, zawartej między Unią Europejską a międzynarodową organizacją gospodarczą Mercosur, powstaje największy blok handlowy na świecie, który połączy kraje Unii Europejskiej z Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Jaki to będzie miało wpływ na handel elektroniczny?

Edwin Osiecki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży DHL Express (Poland): Zniesienie ceł na sprowadzane z Unii Europejskiej produkty da przedsiębiorcom e-commerce z Europy świetne perspektywy na skierowanie swojej sprzedaży właśnie na państwa, takie jak Brazylia czy Argentyna. Pozwoli im ono w pełni wykorzystać potencjał tamtejszego, bardzo prężnie rozwijającego się rynku.
Latynoamerykański rynek handlu online ma ogromny potencjał rozwoju. W 2019 roku w Ameryce Łacińskiej zakupów przez internet dokona aż 155 milionów osób. W 2016 roku było to 126 milionów, co oznacza że w ciągu trzech lat ich liczba wzrośnie o 25 procent1. W tym samym czasie wartość sprzedażowa tamtejszego rynku zwiększy się o ponad 60 procent - z 49 do 79 miliardów dolarów2.
W związku z rosnącą klasą średnią coraz większe jest także zapotrzebowanie na transgraniczne zakupy online. Przykładowo w Brazylii, największym rynku e-commerce w Ameryce Południowej, w 2018 roku ponad 40 procent e-konsumentów dokonało zakupu w zagranicznym sklepie internetowym3. Stosunkowo rzadko sięgają jednak po ofertę europejskich sklepów - decyduje się na nią jedynie co dziesiąty kupujący. Wśród trzech głównych czynników, dla których tamtejsi klienci rezygnują z transgranicznych zakupów, dwa są związane z kwestiami celnymi4. Pozostały, dotyczący obawy o długi czas dostawy, nie stanowi problemu, jeśli przedsiębiorstwa współpracują z partnerami logistycznymi oferującymi ekspresowe przesyłki międzynarodowe. W ich przypadku zamówiony produkt dotrze do Ameryki Południowej w terminie do dwóch dni roboczych.
Mimo ograniczonego zainteresowania europejskimi sklepami, liczba przesyłek z segmentu B2C wysłanych przez DHL Express z Polski do państw strefy Mercosur, wzrosła w 2018 roku o ponad 40 procent. Rozwiązanie problemu ceł sprawi więc, że przed rodzimymi przedsiębiorcami e-commerce otworzy się wielomilionowy rynek, którego przedstawiciele coraz chętniej będą sięgać po ich ofertę. Jest to więc idealny moment, by ukierunkować swój biznes na któryś z tamtejszych krajów, co pozwoli uzyskać rynkową przewagę nad konkurencją.

  1 Źródło: Statista - Number of digital buyers in Latin America from 2014 to 2019
  2 Źródło: Statista - Retail e-commerce sales in Latin America from 2015 to 2020
  3 Źródło: Raport The Paypers - Cross-border Ecommerce Report Brazil
  4 Źródło: Badanie Ipsos dla PayPal - Brazilian cross-border continues to grow

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 29 lipiec 2019 08:50
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe