Zaloguj się

Rewolucyjny blockchain i logistyka

Rozwój technologii nieustannie wspiera wdrażanie coraz lepszych rozwiązań informatycznych i komunikacyjnych, co prowadzi do zwiększania efektywności procesów logistycznych. W ostatnim czasie pojawiło się także inne rozwiązanie, które postrzegane jest w kategoriach rewolucji. Mowa o wykorzystaniu technologii blockchain w branży TSL. Czym jest blockchain?

Maciej Tyburczy, Kierownik Działu Lean & Process Management z międzynarodowej grupy transportowo-logistycznej AsstrA-Associated Traffic AG:

Blockchain to rozproszona baza danych w sieci. Te same informacje zapisywane są na wielu serwerach i szyfrowane z wykorzystaniem kluczy kryptograficznych. W przypadku chęci odczytania informacji następuje porównanie tych samych danych na wielu serwerach. Ostatecznie użytkownik otrzymuje informację zwrotną, która jest identyczna na wielu serwerach. Dzięki temu eliminowane są pojedyncze zmiany, których mogli dokonać hakerzy. Zmiana informacji na wielu serwerach jednocześnie nie jest możliwa. To duża przewaga tej technologii. Opisywana metoda gromadzenia danych w sieci internetowej pozwala pracować bez centralnych komputerów w firmie. Księgowanie poszczególnych transakcji lub zapisów księgowych odbywa się w sieci. Wszystkie potrzebne informacje są zapisywane i powielane na wielu serwerach w chmurze.
W jaki sposób branża TSL może wykorzystać tę technologię? Główna zaleta to zapewnienie niespotykanej do tej pory przejrzystości procesu. Wszystkie informacje i dokumenty znajdą się w sieci. Unikniemy dokumentacji papierowej, a towary będą śledzone nadajnikami GPS na większą skalę niż dotychczas.
Każdy etap procesu, począwszy od otrzymania zlecenia transportowego, przez załadunek, przewóz, rozładunek i dokumentację transportową, zostanie dokładnie odzwierciedlony w systemie on-line. Dostęp do tych informacji otrzyma każdy uczestnik procesu, oczywiście z uwzględnieniem niezbędnych ograniczeń. Korzyścią technologii blockchain będzie również niższy koszt obsługi. Szacuje się, że światowe wydatki związane z administracją i archiwizacją dokumentacji w branży TSL będą pięć razy mniejsze niż dotychczas. Metoda blockchain gwarantuje bezpieczeństwo i poprawność danych, ponieważ informacje są powielane na wielu serwerach i szyfrowane silnymi kluczami kryptograficznymi.
Aktualnie trwają testy związane z budową systemów opartych o ciąg danych blockchain w firmach, takich jak: FedEx Corporation, Kuehne + Nagel, Maersk i IBM, które jako pionierzy dążą do integracji tej metody. Technologie blockchain mogą wejść do powszechnego użytku jeszcze w tej dekadzie.
Reasumując, będzie to wielka baza danych, powielona na wielu serwerach i dobrze zaszyfrowana, zawierająca pełną informację o wszystkich transportach, m.in.: dokumentację, lokalizację towaru i wszelkie działania na wszystkich etapach procesu. Międzynarodowy dostawca usług transportowo-logistycznych idzie z duchem czasu, systematycznie wdrażając najnowsze rozwiązania technologiczne. AsstrA widzi ogromny potencjał blockchain i analizuje wdrożenie tego rozwiązania do swojej działalności.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 28 październik 2019 10:53
Zaloguj się by skomentować