Logo
Wydrukuj tę stronę

Kierowcy a firma

Drogowe nawyki zatrudnionych w przedsiębiorstwie kierowców mają realny wpływ na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jak można na nie wpływać, aby podnieść efektywność transportowego biznesu?

Sebastian Bazylak, Senior Marketing Manager Central Europe w Verizon Connect:

Przedsiębiorstwom i zatrudnionym w nich kierowcom służy wdrożenie narzędzi GPS. Analiza, gdzie pojazd jest uruchamiany i zatrzymywany, a także czy przybywa do punktu docelowego na czas, pomaga wykryć obszary wymagające usprawnień w celu poprawy wydajności. Optymalizacja tras zmniejsza stres kierowców i pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo. Monitoring może służyć jako wsparcie w tworzeniu podstawy cyfrowego systemu coachingowego. Dane telematyczne wykorzystać można do stworzenia zasad grywalizacji, które będą zachęcać kierowców do uzyskiwania najlepszych ocen i promować bezpieczną jazdę. Do typowych niewłaściwych zachowań, poza przekraczaniem prędkości, należą: zbyt długie utrzymywanie silnika na biegu jałowym, gwałtowne przyspieszanie czy ostre hamowanie.
W najbliższej przyszłości czeka nas dalsza popularyzacja rozwiązań w zakresie monitoringu floty. Dzięki komunikacji w standardzie 5G wymiana informacji o przemieszczających się pojazdach będzie zachodzić z niespotykaną do tej pory prędkością. Przyjmowanie zleceń i optymalizowanie tras przez menedżerów floty będzie znacznie bardziej efektywne, dzięki czemu np. towar pojawi się szybciej u klienta.
Według Automobile Association jazda autostradą z prędkością 125-135 km/h, zamiast 110 km/h, zwiększa zużycie paliwa o 25% lub więcej. Dane agencji Energy Savings Trust wskazują, że złe nawyki za kierownicą powodują zwiększenie zużycia paliwa średnio o 15%.

Ostatnio zmieniany w środa, 30 październik 2019 13:28
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny