Zaloguj się

Black Friday - prawdziwe wyzwanie dla całego łańcucha dostaw

Dni wyprzedażowe stanowią szczególne wyzwanie dla całej branży e-commerce. Wyniki sprzedaży rosną z każdym kolejnym wydarzeniem, jak Black Friday czy Cyber Monday. Jak usprawnić obsługę logistyczną doręczeń towaru w tym czasie?

Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager SwipBox Polska:

Sprawny łańcuch dostaw jest bezpośrednio uzależniony od szybkiej realizacji zamówień w zakresie logistyki i transportu. Utrata płynności w tym obszarze może przełożyć się na realne straty finansowe, dlatego planowanie pracy e-sklepu i zadbanie o właściwe wsparcie logistyczne to podstawa, szczególnie w dni wyprzedażowe, kiedy cały proces jest mocno zintensyfikowany.
Rynek e-commerce na świecie z roku na rok rośnie o 20%, a wszelkie akcje sprzedażowe o globalnym zasięgu wywierają na niego ogromny wpływ. Dla firm kurierskich, w przypadku automatów do odbioru przesyłek, szczególnie wartościowa jest sieć agnostyczna, do której mogą dołączyć wszystkie zainteresowane podmioty. Wysoki wolumen zamówień generuje jeszcze więcej pracy wśród kurierów. Optymalizację ostatniej mili ułatwia wprowadzenie dodatkowych opcji punktów dostawy, aby produkt jak najszybciej dotarł do klienta końcowego, który skorzystał z wyprzedaży i z utęsknieniem czeka na swoje produkty. To, co można przewidzieć, to na pewno realizacja większej liczby przesyłek niż dotychczas. Promocje rządzą się swoimi prawami, dlatego warto o tym uprzedzić partnerską firmę kurierską w celu usprawnienia łańcucha dostaw. Przewagą konkurencyjną jest także pełna automatyzacja i integracja sklepów internetowych z pozostałymi partnerami, co w branży handlowej nie zawsze jest standardem.
Do obsługi dużej liczby paczek niezbędna jest większa pojemność w zakresie infrastrukturalnym, a także odciążenie firm kurierskich szczególnie w obszarze optymalizacji ostatniej mili. Zwiększona intensywność zakupów online wymaga stworzenia użytkownikom możliwości do korzystania z automatów do odbioru przesyłek 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, najlepiej w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
Nowe zaplecze infrastrukturalne nie wymaga podłączenia do prądu czy Internetu. Urządzenie musi być proste w konfiguracji. Zagęszczona sieć automatów realnie poprawi komfort odbiorców i wskaże nowy kierunek w obszarze dostarczania przesyłek kurierskich. Główną ideą wdrożenia sieci agnostycznej jest przede wszystkim chęć współpracy ze wszystkimi uczestnikami rynku. W tym przypadku nie ma najmniejszego znaczenia, jaka firma kurierska zrealizuje zamówienie.

 

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 listopad 2019 15:13
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe