Zaloguj się

Zadbać o oryginał

Fałszowanie towaru na rynku staje się prawdziwą plagą. W jaki sposób producenci mogą chronić oryginalność swoich produktów?

Piotr Kromer, menedżer ds. farmacji w Intrex:

Zabezpieczenie towarów to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia prawnego i marketingowego. Głównym jego celem jest oczywiście ochrona produktu przed sfałszowaniem i uszkodzeniem, ale może też spełniać funkcję reklamową. Możemy więc jednocześnie budować zaufanie klienta i reklamować nasz produkt.
Fałszowanie produktów sięgnęło już niemal każdej branży. Najbardziej niebezpieczne, rzecz jasna, jest fałszowanie leków oraz żywności - dwa rynki, z którymi mamy styczność niemal każdego dnia i który ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Istnieje wiele technologii zabezpieczania opakowań, a Intrex - jako doświadczony dostawca kompleksowych rozwiązań z zakresu znakowania i etykietowania - dostarcza urządzenia sprawdzające się w każdej branży. Wybór metody nanoszenia danych musi być dostosowany do wymogów rynku oraz produktu - do sposobu jego dystrybucji czy przechowywania.
W przemyśle farmaceutycznym, przeciwdziałając wzrastającej liczbie sfałszowanych leków na terenie Unii Europejskiej, została wprowadzona dyrektywa 2011/62/EU - tzw. serializacja. Podrabianie leków to globalny problem, który może zaważyć na ludzkim życiu, dlatego za cel postawiono sobie ochronę pacjentów. Na opakowaniach leków wydawanych na receptę wprowadzono unikalne, niepowtarzalne numery. Obecnie rozwiązania umożliwiające nadruk kodu 2D z numerem serializacyjnym oraz etykiet tamper-evident, zamykające klapki kartonika, stały się podstawowym urządzeniem praktycznie w każdym zakładzie produkującym farmaceutyki.
W branży kosmetycznej podrabianie produktów jest także częste. Tutaj niezwykle ważnym aspektem jest ochrona marki. Intrex zaprojektował kompleksowe urządzenia etykietujące, które pozwalają na aplikację etykiety zabezpieczającej oraz kontrolę jej obecności na opakowaniu. Dzięki nim cały proces produkcyjny oraz poprodukcyjny jest w pełni nadzorowany. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem zabezpieczania opakowań w tej branży, jest bezpośredni nadruk na produktach z zastosowaniem atramentu widocznego tylko w świetle UV. Dyskretne dla konsumentów nadruki pozwalają śledzić dany produkt w ciągu logistycznym, umożliwiając łatwą identyfikację i autentyfikację, co jest szczególnie potrzebne w przypadku zwrotów i reklamacji z rynku. Firma Domino, jako producent urządzeń do znakowania, od lat doskonali formuły i właściwości atramentów widocznych w świetle UV, tak aby nadruki były trwałe, odporne na ścieranie i sterylizację.
W przypadku opakowań produktów spożywczych równie istotna co zabezpieczenie jest reklama. Zbliżając się do sklepowej półki, kierujemy wzrok na produkt, który znamy i rozpoznajemy, a to dzieje się dzięki unikatowym znakom i reklamom. Ich obecność na opakowaniu mogą zapewnić etykiety zabezpieczające. Zerwanie takich etykiet jest wyraźnie widoczne i sygnalizuje klientowi, że produkt był używany lub jest nieświeży. Etykiety naklejone na produktach w sposób trwały, gwarantują klientowi ich świeżość i jakość.
Znakowanie i etykietowanie zabezpieczające produkty jest coraz bardziej powszechne również w branży e-commerce i w logistyce. Śledzenie produktu w całym łańcuchu dostaw stało się znaczącym trendem w branży TSL. Pozwala ono na nieustanną kontrolę i usprawnia cały proces logistyczny. Do realizacji tego zadania wykorzystywane są etykiety z kodami (1D i 2D) w standardzie GS1, które aplikuje się na opakowania jednostkowe, zbiorcze oraz palety. Idealnie sprawdzają się tu systemy drukująco-etykietujące Domino M-Series. Proste w obsłudze, łatwe w konfiguracji, modularne urządzenia wydrukują i nałożą etykietę, zachowując maksymalną ciągłość pracy.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 23 grudzień 2019 09:39
Więcej w tej kategorii: « Czas to pieniądz Kierowcy a firma »
Zaloguj się by skomentować