Zaloguj się

Czas to pieniądz

Co jest największym wyzwaniem w realizacji przesyłek zagranicznych?

Michał Czechowski, dyrektor zarządzający SwipBox Polska:

Największym wyzwaniem, a jednocześnie ogromną szansą w realizacji przesyłek zagranicznych jest czas.
Większość obecnych w Polsce eksporterów stanowią podmioty z sektora mikro i małych przedsiębiorstw. Ich istotną częścią są firmy jednoosobowe lub rodzinne, które nie są zorientowane na szeroką wysyłkę, a koncentrują się na klientach selektywnych. Innym wyzwaniem są długoterminowe umowy z przedsiębiorstwami transportowymi, które wynikają z ograniczonego zapotrzebowania na usługi kurierskie, tym bardziej że dla wielu podmiotów to właśnie logistyka jest główną barierą w zakresie realizacji ekspansji na arenie międzynarodowej.
Dostosowanie cen produktów do oczekiwań klientów idzie w parze z zapewnieniem im maksymalnego komfortu oraz kontroli w obszarze realizacji zamówienia. Konsumenci mają zdefiniowaną potrzebę wygody i możliwości wyboru. Obserwując łańcuch danej dostawy, ustalając dni, a także miejsce doręczenia, w konsekwencji odczują satysfakcję z procesu zarówno dostarczenia, jak i odbioru. Ponadto, Polacy bardzo często podróżują, a także decydują się z różnych względów na zamieszkanie poza granicami kraju. Ten aspekt idzie z kolei w parze ze wzrostem rynku przesyłek międzynarodowych, determinowanym przez działalność firm z branży retail. Paczki coraz szybciej przekraczają granice, a z perspektywy rynku europejskiego docierają do odbiorcy już w ciągu kilku dni.
W procesie łańcucha dostaw to właśnie czas odgrywa najbardziej istotną rolę. Timing realizacji przesyłki międzynarodowej jest tak samo ważny jak miejsce jej odbioru. Mniejsze firmy mogą już korzystać z punktów nadań w centrach handlowych, biurowcach czy na dworcach - lokalizacjach często uczęszczanych przez potencjalnych klientów, którzy mogą być zarówno nadawcami, jak i adresatami. Rozwiązania z myślą o dynamicznym rozwoju sektora e-commerce jeszcze bardziej przyspieszają cały łańcuch. W Europie przesyłka może dotrzeć do użytkownika nawet w trakcie jednego dnia, a jeśli skupiamy się na zamówieniach realizowanych na całym świecie, można otrzymać ją już do trzech dni roboczych.
Firmy kurierskie rywalizują ze sobą w zakresie wprowadzania na rynek innowacyjnych udogodnień, które jeszcze bardziej zwiększają komfort konsumentów. Przesyłki priorytetowe są realizowane w soboty. Dedykowane systemy IT ułatwiają klientom indywidualnym lub biznesowym dostęp do informacji oraz potwierdzeń, pozwalają także zarządzać doręczeniami, jednocześnie minimalizując liczbę kontaktów ze sklepami typu e-commerce. Główny wpływ na ich satysfakcję ma ekspresowa oraz skuteczna dostawa, co finalnie sprawia, że zadowolony użytkownik szybciej wróci do miejsca, które spełniło jego oczekiwania.
Nie brakuje sposobów na optymalizację ostatniej mili. Podmioty kurierskie inwestują w drony, aplikacje mobilne, a nawet sztuczną inteligencję. Im więcej innowacji, tym większe możliwości dla całego rynku. Małe sklepy online oraz firmy nadające ton handlowi internetowemu wspólnie muszą dostosowywać się do wymagań rynku, stawiać na nieustanny rozwój, a także szukać narzędzi pozwalających skutecznie rozszerzać zakres proponowanych rozwiązań.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 grudzień 2019 10:29
Zaloguj się by skomentować