Zaloguj się

Cyfryzacja, automatyzacja i nowa rola operatora logistycznego

Technologie cyfrowe transformują już wiele branż. Jakie rozwiązania najbardziej wpłyną na branżę TSL?

Zbigniew Kępiński, Genius Lab Manager (R&D Department), Grupa Raben

Cyfryzacja i digitalizacja wkraczają obecnie we wszystkie realizowane procesy logistyczne, transportowe i dystrybucyjne. Dlatego każdy z elementów szeroko komentowanej i interpretowanej rewolucji przemysłowej 4.0, czyli Internet of Things, mechanizmy sztucznej inteligencji (AI), automatyka oraz robotyka dotycząca czynności magazynowych, odgrywają znaczącą rolę w rozwoju branży TSL.
Na szczególną uwagę zasługuje IoT (Internet Rzeczy) w powiązaniu z analityką predykcyjną, czyli możliwościami przewidywania zjawisk i odpowiednio wczesnej reakcji na nie. Przykładowo: wprowadzanie czujników i wymiana szerokiego spektrum informacji o transportowanych towarach czy środkach transportowych, w powiązaniu z informacjami o ruchu ulicznym takich jak korki czy incydenty drogowe, oraz możliwości szybkiego analizowania i reagowania na uzyskane na podstawie danych informacje biznesowe z całą pewnością zrewolucjonizują zagadnienia analizy efektywności łańcuchów dostaw.
Dodatkowo wprowadzana w 2020 roku sieć komórkowa 5G spowoduje lawinowy przyrost czujników i rozwiązań IoT oraz wpłynie na możliwości przetwarzania danych z nich płynących. Umożliwi ona np. połączenie około 1 mln urządzeń aktywnych na 1 km kw. powierzchni, podczas gdy aktualna sieć LTE daje możliwość połączenia takiej samej liczby urządzeń na 500 km kw. Duża przepustowość, szybkość i gęstość sieci oraz połączeń 5G, w powiązaniu z najnowocześniejszym oprogramowaniem i sensorami, pozwoli na poprawę procesów logistycznych na każdym etapie łańcuchów dostaw.
Grupa Raben od wielu lat stawia na automatyzację i robotyzację procesów i usług na różnych płaszczyznach: procesów fizycznych, procesów IT, a ostatnio również robotyzację procesów biurowych (RPA). W zakresie automatyzacji stawiamy na zaawansowane rozwiązania IT, takie jak platformy automatycznie przekazujące informacje dla naszych klientów, platformy prezentujące ETA (szacowany czas dostawy) itp. Jeśli chodzi o automatykę i robotykę magazynową, wdrażamy urządzenia mierzące przesyłki, autonomiczne lub półautomatyczne wózki widłowe, a także ramiona "cobotyczne", sensory Internet of Things (IoT) i wiele innych rozwiązań zwiększających efektywność procesów magazynowania i transportu. W zakresie RPA (robotic process automation) są to wdrożenia robotów software’owych wspomagających lub zastępujących pracę użytkowników w poszczególnych aplikacjach (WMS/TMS/FK) lub na styku pomiędzy systemami IT. Dzięki automatyce w procesach biurowych możemy zapewnić firmie szybszy rozwój i zwiększenie ilości obsługiwanych operacji przy niezmiennym poziomie zatrudnienia. Uwalniając setki, jeżeli nie tysiące godzin roboczych poświęcanych na żmudne, nudne i powtarzalne zadania pozwalamy, aby pracownicy skupili się na rzeczach istotnych i nietuzinkowych, zwiększając tym samym poziom satysfakcji naszych klientów. W przypadku procesów magazynowych bardzo często wdrażane są rozwiązania robotyczne, które opierają się na kooperacji człowiek-maszyna, zwiększając wydajność nowego modelu pracy.
Przyszłość będzie należała do wszechobecnej sztucznej inteligencji i rozwiązań, które całkowicie zastąpią pracę ludzką. Dzięki machine learning wszechotaczające nas roboty i maszyny będą w stanie same podejmować decyzje, realizować powierzone im zadania, a przede wszystkim uczyć się i optymalizować swoje działanie. W każdym aspekcie logistyki to sztuczna inteligencja będzie miała decyzyjną rolę, nastawioną na: optymalizację, redukcję kosztów, ekologię i efektywność. Dzięki tak rozwiniętym systemom wspomagania decyzji w przyszłości człowiek w łańcuchu dostaw będzie w zasadzie jedynie inicjatorem procesu, a nie jego wykonawcą - tym zajmą się już wyrafinowane algorytmy i systemy. Jednak rola operatora logistycznego nie zniknie. Nadal będzie on wspierał klienta w realizacji jego celów i planów biznesowych - z tą różnicą, że do wykorzystania będzie miał całą gamę rozwiązań cyfrowych, ułatwiających i udoskonalających proces dostawy do finalnego użytkownika.
Należy pamiętać, że AI to nie tylko machine learning, ale również przetwarzanie języka naturalnego (eng. natural language processing - NLP) czy techniki rozpoznawania tekstów (eng. optical character recogniction - OCR), które pozwalają m.in. na tworzenie chatbotów i voicebotów wspierających klientów w procesach logistycznych oraz tworzenie rozwiązań redukujących papierowy obieg informacji.
Technologie cyfrowe w ramach Industry 4.0. to już nie tylko badania, testy i wdrożenia pilotażowe, a zdecydowanie bardziej możliwość budowania z wielu komponentów kompletnych, zintegrowanych rozwiązań, pozwalających na transformację lub kompletną zmianę procesów logistycznych.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 20 styczeń 2020 10:49
Zaloguj się by skomentować