Zaloguj się

Logistyka w czasie pandemii

Cały świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Gospodarka zahamowała, ale logistyka musi realizować swoje zadania. Jak rodzi sobie branża logistyczna z aktualnymi ograniczeniami?

Arkadiusz Glinka, dyrektor transportu C.H. Robinson w Europie Środkowo-Wschodniej

Obecna sytuacja jest wprost bezprecedensowa. Globalna pandemia koronawirusa dobitnie pokazała, jak ważne są doświadczone zespoły ekspertów, plany zarządzania ryzykiem i zaawansowane technologie, które pozwalają utrzymać ciągłość dostaw w czasie nieuniknionych zakłóceń w transporcie.
Podczas gdy fabryki i linie produkcyjne w Chinach powoli wracają do normy i swojej pełnej wydajności, zagrożenie epidemiologiczne przybiera na sile w pozostałych zakątkach świata, zwłaszcza w USA i krajach europejskich. Rządowe ograniczenia, mające na celu minimalizowanie liczby zakażonych, mają bezpośrednie przełożenie na transport. W zarządzanych łańcuchach musimy uwzględnić m.in. wzmożone kontrole, zakaz wjazdów w wyznaczone strefy czy zamknięte granice państw. To są oczywiste zmiany.
Jednocześnie, zależnie od branży, bardzo dynamicznie ewoluują potrzeby naszych klientów. W ostatnim czasie niektóre sektory zwalniały (np. mniej istotne dobra konsumpcyjne) lub zupełnie wyhamowały (np. motoryzacja), podczas gdy inne przeżywały okresy mocnych wzrostów. Przykładem mogą być producenci i sprzedawcy artykułów spożywczych, napojów i artykułów higienicznych, którzy w odpowiedzi na sytuację na poszczególnych rynkach ekstremalnie zwiększali na nich swoje moce produkcyjne. Automatycznie przekładało się to na zwiększone zapotrzebowanie na ciężarówki i potrzebę elastycznego zarządzania transportami.
Oczywiście, jak dla każdej innej firmy, w związku z obecną sytuacją pojawiły się też wyzwania związane z pracą zdalną. Przyznam, że nasze zespoły przeszły na nią naprawdę bezproblemowo - obecnie ponad 80% pracowników C.H. Robinson na całym świecie pracuje zdalnie. Pozostajemy w pełni operacyjni - nadal obsługujemy cały globalny i krajowy transport, przestrzegając przepisów rządowych i ogólnych rozporządzeń organizacji zdrowotnych, a naszym klientom i przewoźnikom zapewniamy nieprzerwaną obsługę.
W tym niepewnym czasie z pewnością za wyzwanie można uznać utrzymanie mocnych relacji biznesowych. Jednak w C.H. Robinson postrzegamy to również jako naszą ogromną szansę. Doświadczeni eksperci, elastyczne podejście do potrzeb naszych klientów oraz przewoźników, a także  szereg usprawniających rozwiązań w zakresie planowania, prognozowania produkcji, zarządzania ładunkami pozwalają nam dodatkowo pokazać wartość naszej współpracy i efektywność wsparcia, jakie gwarantujemy.

 O logistyce w czasie pandemii koronawirusa czytaj także:
- Rynek logistyczny w czasie pandemii
- Praca kurierów w czasie epidemii

Ostatnio zmieniany w środa, 06 maj 2020 11:38
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe