Zaloguj się

Czy telematyka dla firm transportowych jest droga?

Czy telematyka dla firm transportowych jest droga? Jak szybko zwraca się taka inwestycja?

Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Poland & EE, Webfleet Solutions

Telematyka, być może ze względu na to, że nazwa brzmi obco i że nie wszyscy orientują się, co to tak naprawdę robi, oceniana jest jako kosztowne rozwiązanie, na które pozwolić sobie mogą tylko firmy z wielką flotą. Jest to jeden z pokutujących na rynku mitów.
W związku z tym, że dostawcy telematyki w większości oferują klientom możliwość korzystania z urządzeń w opcji wynajmu, nie muszą oni inwestować dużych środków w hardware, a opłacają jedynie miesięczny abonament. W zależności od rodzaju subskrypcji i zakresu funkcjonalności miesięczna opłata to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Cena nie jest więc barierą, a patrząc na te wydatki w kontekście wszystkich kosztów operacyjnych ponoszonych przez właściciela floty (m.in. zużycie paliwa, opłaty drogowe, koszty serwisu i konserwacji, koszty pracy), stanowią one zaledwie promil całości.
Propozycja Webfleet Solutions jest wystandaryzowanym, skalowalnym rozwiązaniem, z którego może skorzystać właściwie każda firma - bez względu na to czy posiada kilka, czy kilkaset pojazdów. Wbrew panującemu przekonaniu, że telematyka jest tylko dla dużych, mogę potwierdzić, że większość klientów Webfleet Solutions pochodzi z sektora MŚP. Telematyka jest dla wszystkich, którzy chcą efektywnie zarządzać swoją flotą i optymalizować jej działanie. Nasze rozwiązania pomagają obniżyć koszty o 20% i więcej, a zwrot z inwestycji jest szybki. Z danych zebranych od naszych klientów wynika, że wynosi on średnio 6-9 miesięcy. Trzeba jednakże zaznaczyć, że zwrot z inwestycji i korzyści są tym większe, im większe i bardziej kompleksowe jest zastosowanie telematyki (szerszy zakres pozyskiwanych i analizowanych danych).
Branża transportowa jest w tym przypadku najlepiej wyedukowana i świadoma zalet systemów telematycznych. Z naszej krótkiej ankiety przeprowadzonej wśród uczestników webinarium w listopadzie br., w którym uczestniczyło ponad 200 reprezentantów firm transportowych, blisko 80% z nich przyznało, że korzysta już z telematyki. Wciąż najbardziej popularne są funkcjonalności związane z monitorowaniem i lokalizacją pojazdów oraz raportowaniem zużycia paliwa, ale widać coraz większe zainteresowanie funkcjami wspierającymi poprawę bezpieczeństwa i eco-driving czy optymalizację obsługi zamówień. Firmy korzystające z systemów telematycznych mają także większą przewagę konkurencyjną, ponieważ stosowanie tych rozwiązań jest coraz częściej warunkiem przystąpienia do przetargów na ich usługi.
COVID-19 i zawirowania w gospodarce miały duży wpływ na funkcjonowanie firm transportowych oraz ich przychody. We wspomnianym wcześniej, przeprowadzonym przez Webfleet Solutions sondażu, 42% ankietowanych przyznało, że kluczowym czynnikiem sukcesu jest dla nich w tej chwili redukcja kosztów, a kolejne 38% przewoźników będzie się koncentrować na poprawie wydajności. Rozwiązania telematyczne mają wiele do zaoferowania w obu tych obszarach i liczymy na to, że będziemy mogli wesprzeć naszych klientów w realizacji tych celów.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 listopad 2020 08:13
Zaloguj się by skomentować