Zaloguj się

Ostatnia mila wymaga inwestycji

Rynek e-commerce jest silnie powiązany z rynkiem usług kurierskich. Jakie zmiany przynosi branży KEP wzrost rynku e-commerce?

 Małgorzata Markowska, marketing manager GLS Poland

Najważniejszym impulsem dla rozwoju branży KEP jest, już od kilku lat, bardzo dynamiczny rozkwit branży e-commerce. W błyskawicznym tempie rośnie liczba przesyłek adresowanych do odbiorców indywidualnych. Ten trend jeszcze się wzmocnił w ostatnim czasie, kiedy wielu ludzi nie chce lub nie może opuszczać swoich domów, a home office staje się standardem wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe. Obsługa operacyjna coraz większego strumienia B2C wymaga inwestycji i wprowadzania odpowiednich rozwiązań, ponieważ ma swoją specyfikę. Odbiorcy indywidualni oczekują oczywiście krótkiego czasu i terminowości dostawy, ale też wyboru spośród różnych opcji doręczenia i możliwości łatwego zwrotu przesyłki. Koncentrować się trzeba w pierwszym rzędzie na tzw. ostatniej mili, czyli kluczowym elemencie logistyki w segmencie B2C lub C2C. Wszyscy zmierzamy w kierunku rozwiązań coraz bardziej elastycznych oraz w coraz większym stopniu spersonalizowanych, co w praktyce oznacza poszerzanie wachlarza opcji doręczenia. Wymaga to oczywiście implementacji odpowiednich narzędzi IT, usprawniających oraz ulepszających bezpośrednią komunikację z klientami. Wdrożenie odpowiednich cyfrowych narzędzi to dziś jedno z głównych wyzwań stojących przed branżą KEP. Służą one również optymalizacji wszystkich procesów logistycznych, np. tras transportu. Nie wolno zapominać o tradycyjnej infrastrukturze bazowej. W GLS Poland systematycznie otwieramy i rozbudowujemy sortownie, filie i punkty przeładunkowe w całej Polsce po to, by zwiększać potencjał naszej sieci operacyjnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju nowoczesnych usług kurierskich.
Podsumowując: trendy sprzyjające rozwojowi branży KEP są dziś bardzo mocne, biorąc pod uwagę skalę makroekonomiczną. Z drugiej strony, firmy kurierskie budujące swoją pozycję rynkową w dłuższej perspektywie nie mogą jednak ograniczyć się do korzystania z dobrej koniunktury. Inwestycje we wszystkich kluczowych obszarach są niezbędne do tego, by sprawnie i adekwatnie odpowiadać na szybko zmieniające się oczekiwania i potrzeby rynku. Nie chodzi tu jednak tylko o zwiększanie potencjału w sensie ilościowym. Wydaje się, że celem strategicznym powinna być dziś dla branży przede wszystkim elastyczność działania.

O usługach kurierskich czytaj także:
- Listopaczka - nowa oferta Speedmail dla e-commerce
- Paczkomaty® InPost dla przesyłek IKEA i Amazona
- DPD Polska włącza do swojej sieci automaty SwipBox

 

O logistyce ostatniej mili piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 5/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 21 grudzień 2020 08:14
Zaloguj się by skomentować