Zaloguj się

Nowa normalność, czyli jak pandemia zmienia branżę TSL

Rok 2020, pomimo ogromnych zawirowań ekonomicznych spowodowanych pandemią, zaowocował kilkoma bardzo istotnymi zmianami w funkcjonowaniu firm oraz trendami rynkowymi, które będą w przyszłości się umacniać. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dariusz Terlecki Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży CEE w firmie Webfleet Solutions Poland, która jest największym europejskim dostawcą rozwiązań do zarządzania flotami pojazdów:

Rok 2020, pomimo ogromnych zawirowań ekonomicznych spowodowanych pandemią, zaowocował kilkoma bardzo istotnymi zmianami w funkcjonowaniu firm oraz trendami rynkowymi, które będą w przyszłości się umacniać.
Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest postępująca cyfryzacja procesów transportowych. Praca zdalna i nowe reżimy sanitarne spowodowały, że rozwiązania oparte na chmurach cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Firmy chcą z każdego miejsca i każdego urządzenia mieć możliwość monitorowania i zarządzania flotą, poszczególnymi etapami dostawy towaru i kontrolowania kosztów. Jeszcze do niedawna 18% europejskich firm transportowych nadal ponosiło koszty i traciło czas na ręczne pobieranie danych z tachografów, a 32% przewoźników na analizy danych z tachografów musiało poświęcać od 16 do 30 minut na pojazd! (dane z badania przeprowadzonego na zlecenie Webfleet Solutions wśród europejskich firm transportowych). Pandemia stała się katalizatorem digitalizacji i automatyzacji procesów w firmach, które szukają sposobów na wzrost wydajności przy zachowaniu obowiązujących standardów bezpieczeństwa.
Na znaczeniu zyskuje także transport intermodalny, który już od kilku lat dynamicznie się rozwija. Potwierdzają to także nasi klienci, tacy jak firma BRIT-POL czy JLG Jarosz Logistics Group, którzy aktywnie działają na tym polu i widzą jego duży potencjał, szczególnie w kontekście problemów z zatrudnieniem, bezpieczeństwem i utrzymaniem kierowców, przekraczaniem granic oraz rosnącą wagą kwestii środowiskowych.
Raporty firm doradczych i konsultingowych wskazują jasno, że pandemia wpłynęła znacząco na postawy konsumenckie i zmieniła zwyczaje zakupowe klientów, którzy przenieśli się do internetu. Boom na e-commerce (wzrost sprzedaży w kanale B2C w H1 2020 wyniósł 140%) trwa, a wraz z nim rośnie potrzeba łatwych i szybkich dostaw. Wszystkie elementy łańcucha dostaw zaczynają coraz ściślej ze sobą współpracować, ażeby spełnić oczekiwania konsumentów. Ta integracja będzie postępować, a szybkość otrzymania zamówionego towaru jest kwestią kluczową.
Pandemia wpłynęła także na wzrost znaczenia działań na rzecz klimatu, zrównoważonego rozwoju i elektromobilności. Rok 2020 był zdecydowanie rokiem przełomowym, jeśli chodzi o tempo wzrostu tego rynku oraz liczbę dostępnych modeli pojazdów elektrycznych. Dziś z pojazdów elektrycznych korzysta 3 proc. firm, a za trzy lata będzie to już 18 proc., czyli sześciokrotnie więcej - wynika z ostatniego Barometru Flotowego Arval Mobility Observatory. W Polsce rynek ten dopiero się rozwija (zarejestrowanych jest ok. 16.000 pojazdów z napędem elektrycznym), ale pozytywne zmiany już się rozpoczęły. Na razie ze względu na osiągi pojazdów elektrycznych i infrastrukturę do ładowania najwięcej zainteresowanych pochodzi z rynku flot pasażerskich oraz firm kurierskich/dostawczych. Sami również nie czekamy na rozwój rynku, tylko rozwijamy dedykowane funkcjonalności do zarządzania "elektrykami". Do naszej platformy telematycznej WEBFLEET podpiętych jest już kilkaset pojazdów elektrycznych i w kolejnym roku będziemy dalej mocno stawiać na ten segment.

O logistyce w czasie epidemii czytaj także:
- Oswoić "czarnego łabędzia", czyli logistyka w czasie pandemii
- W jaki sposób pandemia uderzyła w firmy transportowe
- Cenna lekcja dla branży TSL

Ostatnio zmieniany w piątek, 11 grudzień 2020 10:52
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe