Zaloguj się

Co wdrożenie pojazdów elektrycznych może oznaczać dla Twojej firmy?

Co wdrożenie pojazdów elektrycznych może oznaczać dla Twojej firmy?

Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Poland & EE, Webfleet Solutions:
Floty polskich firm będą coraz bardziej zelektryfikowane. W ramach jednej z konferencji, w której braliśmy udział w listopadzie zeszłego roku, przeprowadziliśmy ankietę wśród uczestników (ponad 100 przedstawicieli firm flotowych), pytając o ich plany w zakresie elektryfikacji. 61% respondentów przyznało, że zamierza wprowadzić pojazdy elektryczne do flot w przeciągu najbliższych 2-3 lat. Do najważniejszych aspektów, które biorą pod uwagę i skłaniają firmy do elektryfikacji, należą zaś: redukcja kosztów operacyjnych (38%), zmniejszenie emisji CO2 i zrównoważony rozwój (33%) oraz dostęp do stref niskoemisyjnych w centrach miast (25%). Teraz jest ten czas, kiedy wiele firm, które chcą zyskać przewagę konkurencyjną, zaczyna na poważnie rozważać i planować wprowadzanie elektryków do flot. Jednak, jak w przypadku każdej nowości, wiąże się to z wieloma zmianami w firmie, infrastrukturze i procesach działania. Fleet menedżerowie muszą nauczyć się funkcjonować w nowym środowisku i wypracować efektywne procedury: od znalezienia i wyboru właściwych pojazdów, po kalkulację kosztów ładowania, zapewnienie dostępu do infrastruktury ładowania, nowe algorytmy planowania tras oraz obsługi zamówień. Kierownicy flot chcą mieć pod kontrolą koszty ładowania i serwisowania aut, co się wiąże z monitoringiem i analizą wzorców ładowania (informacja o tym, kiedy i gdzie jest to najbardziej opłacalne). Muszą także uwzględniać pozostały zasięg jazdy pojazdu przy planowaniu obsługi sekwencji zamówień lub wyborze pojazdu do pracy oraz mieć dokładną informację o lokalizacji punktów ładowania w danym regionie.

Na szczęście nadzorujący flotą nie są pozostawieni sami sobie i mają do dyspozycji szereg rozwiązań, które mogą im pomóc. Telematyka, dostarczając na bieżąco rzetelnych danych o pojazdach i ich użytkowaniu jest jednym z narzędzi. Przykładowo, na platformie WEBFLEET zarządzający flotą mogą za pomocą jednego interfejsu monitorować i zarządzać pojazdami wszystkich typów - zarówno tych z silnikami spalinowymi, hybrydami, jak i elektrycznymi. Analizując dane dotyczące rodzaju i liczby wykonywanych podróży, są w stanie ocenić, które pojazdy mogą być zastąpione przez pojazdy elektryczne i które modele pojazdów elektrycznych będą najbardziej odpowiednie do potrzeb firmy. Monitoring w czasie rzeczywistym poziomu naładowania baterii, zasięgu jazdy czy potrzeb w zakresie ładowania oraz konserwacji pozwoli dodatkowo maksymalizować oszczędności i efektywnie zarządzać całą flotą.
Nawiązując jeszcze do odpowiedzi respondentów z naszego badania, trzeba zauważyć, że na decyzję o wprowadzeniu pojazdów elektrycznych do flot coraz większy wpływ mają kwestie środowiskowe. Zrównoważony rozwój i redukowanie swojego śladu węglowego to ważny element strategii działania, wymuszany nie tylko przez przepisy, ale także przez rosnącą świadomość prowadzących biznes i konsumentów. Czy wiecie Państwo, że flota składająca się z 30 ciężarówek rocznie emituje 1.166.826 kg CO2? To odpowiada: 1.740.904 praniom, 571.745 10-minutowym prysznicom czy 607.916 dniom oglądania telewizora… Zachęcam do sprawdzenia na naszej platformie GREEN YOUR FLEET (https://greenyourfleet.webfleet.com/pl_pl), ile dwutlenku węgla emitują Państwa floty. Wystarczy tylko wpisać liczbę i rodzaj pojazdów. Być może to bardzo proste ćwiczenie pokazujące, jaki my osobiście i nasza firma mamy wpływ na klimat, zainspiruje Państwa do pozytywnych zmian i wprowadzenia pojazdów elektrycznych do flot.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 25 styczeń 2021 07:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe