Zaloguj się

Magazyny przebojem na rynku inwestycyjnym

Magazyny zdominowały rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, odpowiadając za połowę całkowitego wolumenu transakcji inwestycyjnych w 2020 r. Po raz pierwszy w historii okazały się one bardziej pożądaną klasą aktywów od nieruchomości biurowych i handlowych.

Tomasz Buras, CEO, SavillsTomasz Buras, CEO, Savills:
Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2020 roku wyniosła 5,29 mld euro, odnotowując spadek o 32% rdr. W wyniku dużej niepewności i strategii wyczekiwania, jaka dominowała wśród inwestorów w wyniku pandemii, spadki były nieuniknione. Covid-19 spowolnił znacząco rynek nieruchomości, ale zdecydowanie go nie zatrzymał, a sektorem najbardziej odpornym na spowolnienie gospodarcze okazały się obiekty magazynowe.

Aż 2,61 mld euro, które zainwestowano w magazyny w 2020 r. to absolutny rekord dla tego sektora (49,4% całorocznego wolumenu, wzrost o 65% rdr.). Na wynik ten w dużej mierze złożyły się transakcje portfelowe, w tym przejęcie aktywów firmy Goodman przez GLP, czy transakcja sprzedaży pięciu obiektów magazynowych (280 000 m kw.), których deweloperem było Panattoni Europe, a nowym właścicielem został inwestor z Azji reprezentowany przez Savills Investment Management. Popytowi na magazyny sprzyjało przyśpieszenie w sektorze e-commerce.

Polska, w wyniku swojej strategicznej lokalizacji w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, staje się również pierwszym przystankiem dla chińskich inwestorów zainteresowanych wejściem na niemiecki czy brytyjski rynek nieruchomości. Tak silny popyt na tę klasę aktywów może w tym roku doprowadzić do zrównywania się stóp kapitalizacji dla najlepszych obiektów biurowych i magazynowych. Wysoka podaż wywrze z kolei presję na ceny gruntów, które mogą wzrosnąć do niespotykanych dotąd poziomów, a silny popyt na rynku najmu powierzchni magazynowych być może stworzy podwaliny pod wzrosty czynszów w średniej i dłuższej perspektywie.

Ostatnio zmieniany w sobota, 20 luty 2021 15:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe