Zaloguj się

Jakie trendy technologiczne będą miały największy wpływ na branżę logistyczną?

W samej Unii Europejskiej w transporcie krajowym i międzynarodowym towary dostarcza ponad 4,3 mln pojazdów. Wraz z rosnącym popytem rozwija się także technologia wspierająca procesy logistyczne. Jakie trendy technologiczne będą miały największy wpływ na branżę logistyczną?

Luca LegnaniLuca Legnani, European Marketing Manager w Panasonic:

Po pierwsze - rozwój aplikacji. W logistyce i transporcie kierowcy korzystają z nich coraz częściej. W połączeniu z eCMR (elektronicznym listem przewozowym), umożliwiają w pełni elektroniczną obsługę przesyłek i zapewniają dodatkowe korzyści. Na rynku pojawiają się m.in. aplikacje umożliwiające monitorowanie temperatury w pomieszczeniu ładunkowym, zarezerwowanie bezpiecznego miejsca parkingowego czy zrobienie zdjęć i zewidencjonowanie towarów uszkodzonych. Przykładem może być firma logistyczna Raben, która wdrożyła u siebie 4 tys. mobilnych urządzeń Toughbook wraz z oprogramowaniem służącym do nawigacji i zarządzania pojazdem. Urządzenia zostały dostosowane do wymogów zarówno urzędów, jak i służby celnej w różnych krajach (na przykład w Polsce instytucje te mają aplikację SENT GEO, służącą do monitorowania przez internet towarów podlegających ocleniu).
Kolejnym trendem jest wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, co spotyka się coraz częściej w magazynach. Przykładem może być symulator wózka widłowego służący do szkoleń operatorów wózków. Dostosowanie otoczenia VR do układu magazynu, w którym pracuje dany operator, umożliwia stworzenie symulacji realistycznych i niebezpiecznych sytuacji dla potrzeb szkoleniowych. Z kolei AR stosuje się w magazynach dla potrzeb skompletowania zamówień, np. z wykorzystaniem "inteligentnych okularów", które wyświetlają instrukcje, takie jak lokalizacja towaru czy liczba sztuk do skompletowania.
I wreszcie rosnąca popularność robotów - przede wszystkim nowej generacji robotów (cobotów) i autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Te pierwsze mogą wspierać pracowników w fizycznych, powtarzalnych zadaniach, takich jak pobieranie przedmiotów z magazynu czy składanie zestawów z różnych części, podczas gdy roboty AMR samodzielnie odnajdują drogę w magazynie, na przykład do miejsc kompletacji. Dzięki wykorzystaniu robotów AMR, magazyny mogą zmniejszyć odległości pokonywane przez osoby kompletujące zamówienia i zwiększyć wydajność pracy. Są one szczególnie efektywne, gdy potrafią wielokrotnie wykonywać proste zadania w ten sam sposób, gdy można nimi sterować i dostarczać im dane dotyczące produktów czy zamówień. Według centrum badania rynku ABI Research, liczba magazynów, w których wykorzystuje się robotyzację, wzrośnie z poziomu 4.000 w 2018 r. do ponad 50.000 w 2025 r., kiedy to na całym świecie w logistyce działać będzie ponad 4 mln robotów.

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 09 kwiecień 2021 19:22
Zaloguj się by skomentować