Zaloguj się

Czy hyperloop to przyszłość transportu kolejowego w Polsce i na świecie?

Czy hyperloop to przyszłość transportu kolejowego w Polsce i na świecie? Na czym polega ta technologia, jak daleko zaawansowane są prace nad tym projektem i na jakie korzyści z wdrożenia technologii hyperloop możemy liczyć w przyszłości?

Krzysztof PolakKrzysztof Polak, Instytut Kolejnictwa:

Wydaje się, że kolej próżniowa, czyli technologia hyperloop, może w przyszłości stanowić uzupełnienie dotychczasowego systemu transportowego na średnich odległościach. Połączenie zalet transportu kolejowego, tj. bliska odległość od miast, krótkie odprawy, a także lotniczego, którego zaletą jest duża prędkość, może przyczynić się do wzrostu znaczenia technologii hyperloop jako elementu systemu transportu towarowego oraz pasażerskiego.
Prace nad technologią hyperloop w Polsce rozpoczęły się niemal równocześnie z rozwojem tego systemu na świecie. Budowa systemu kolei próżniowej wymaga rozwoju i kompatybilności wielu technologii. Projekt ten, oprócz budowy kapsuł oraz próżniowej arterii rurowej, wymaga działań w obszarach związanych z zasilaniem, konstrukcji podtorza, a także systemu automatyki, sterowania i łączności pomiędzy pojazdami. Obecnie kilka podmiotów zajmujących się technologią hyperloop na świecie (w tym w Polsce), testuje lub zamierza w najbliższym czasie prowadzić próby na pełnowymiarowych torach doświadczalnych.
Technologia hyperloop to rodzaj transportu, który wykorzystuje kapsuły pasażerskie oraz towarowe, poruszające się w tunelu o obniżonym ciśnieniu. Kapsuła ma poruszać się w specjalnym tunelu, w którym ciśnienie ma wynosić zaledwie 1% ciśnienia atmosferycznego, co znacząco redukuje opór powietrza. Konstrukcja tuneli będzie wykonana ze stali, zaś wjazdy i wyjazdy na stacje rozładunkowe, pasażerskie lub serwisowe będą odbywały się przez śluzy, co zapewni szczelność całego systemu. Kapsuły zbudowane będą z lekkich materiałów, wykorzystywanych w lotnictwie, co pozwoli na znaczne obniżenie jej masy. Zakłada się, że kapsuła będzie się poruszała za pomocą poduszki magnetycznej.
Technologia hyperloop jako główny napęd będzie wykorzystywać tzw. poduszkę magnetyczną, czyli system stosowany w kolei magnetycznej (np. MagLev). Napęd kapsuł ma być zapewniony przez elektromagnesy rozmieszczone na całej długości kapsuły oraz prowadnicy, znajdującej się w arterii rurowej Obecnie trwają prace nad możliwością zastosowania napędów kołowych umożliwiających poruszanie się kapsuł również po torach kolei tradycyjnej.
Instytut Kolejnictwa od początku angażuje się w inicjatywy związane z technologią hyperloop. Współpraca pomiędzy Instytutem Kolejnictwa a firmą Nevomo (dawniej Hyper Poland), pozwoliła na uzyskanie dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w wysokości 16,5 mln zł. Uzyskane środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę pełnowymiarowego toru doświadczalnego.
Opracowana koncepcja wdrażania technologii kolei próżniowej ma umożliwić poruszanie się po istniejącej infrastrukturze kolejowej pojazdom wykorzystującym pasywną lewitację magnetyczną z prędkością 300 km/godz. Budowa systemu próżniowego na istniejącej infrastrukturze pozwoli osiągnąć prędkości do 600 km/godz., zaś budowa oddzielnej, dedykowanej trasy umożliwi uzyskanie jeszcze większych prędkości.

O technologiach w transporcie kolejowym czytaj także:
- Nevomo wchodzi na nowe rynki
- Hyper Poland zbiera pieniądze na testy kolei przyszłości
- Japońscy konstruktorzy pracują nad HYBARI - hybrydowym pociągiem wodorowo-elektrycznym
- Nevomo uzyskał grant z Shift2Rail
- Podcast "Obok logistyki" - Odcinek 6: Kolej przyszłości

 

O transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 24 maj 2021 10:11
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe