Zaloguj się

Dostępność floty w branży spożywczej

Dlaczego dostępność floty jest tak ważna dla branży spożywczej?

Joanna Potocka, Nagel-GroupJoanna Potocka, dyrektor ds. spedycji międzynarodowej w Nagel-Group:

Ostatnie miesiące to dla logistyki krajowej i międzynarodowej funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, oznaczającej w wielu przypadkach potrzebę zmian w organizacji firmy. Prowadzenie biznesu w nowych realiach to dla wielu przedsiębiorców, szczególnie mniejszych i średnich, szukanie oszczędności i dodatkowych zysków. Dynamikę przeobrażeń zauważamy w trendzie związanym z brakiem dostępnej na rynku floty. Okazuje się to być istotnym problemem, szczególnie dla dostawców z rynku FMCG, którzy często muszą zmierzyć się z problemem braku poddostawcy, który podjąłby się transportu produktów do punktów dystrybucji.

Dlaczego tak się dzieje?
Na specjalistycznych giełdach najwięcej pojazdów dostępnych jest wraz z początkiem tygodnia, kiedy większość przewoźników (w tym mniejszych przedsiębiorców), chętnie podejmuje się nowych zleceń. Wielu z nich, korzystając z zainteresowania ich usługami międzynarodowymi, rozpoczyna realizację przewozów właśnie wtedy. Samochody ciężarowe w środę lub czwartek są już w trakcie realizacji transportów, przez co ich dostępność spada. W konsekwencji pozostali przewoźnicy poszukujący pracy mogą windować ceny usług.

Tymczasem firma chcąca dostarczyć świeży towar (czyli przede wszystkim produkty spożywcze) na czas, na przykład na koniec tygodnia, pozostaje bez rozwiązania. Opóźniony transport to realne straty finansowe. Każdy dzień może wpłynąć na atrakcyjność produktów dla konsumenta, a tym samym na sprzedaż, ponieważ w pierwszej kolejności odrzuci on żywność z krótszym terminem przydatności do spożycia. Ryzyko to zostałoby znacząco ograniczone w przypadku dostarczenia towarów do magazynów centralnych w zakładanym terminie.

Z tego powodu decyzja o wyborze sprawdzonego partnera logistycznego powinna być dobrze przemyślana i poparta potrzebami, wynikającymi ze specyfiki oferowanych produktów. Warto mieć na uwadze fakt, że większa, dobrze zorganizowana firma pracuje z kontrahentami według wcześniej ustalonych warunków cenowych, nie podnosząc ich w zależności od aktualnej sytuacji (tzw. cena dnia) czy szczytu sezonu. Natomiast niezależność wynikająca z dywersyfikacji floty, czyli współpracy z wieloma mniejszymi podmiotami, gwarantuje dostępność usług przez cały rok, dając jednocześnie pewność, że towar dotrze do konsumenta w założonym terminie. Planując dostawy, dobrze jest także wziąć pod uwagę czynniki takie jak elastyczność partnera (np. w przypadku dostaw weekendowych) oraz jego szerokie możliwości techniczne.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 31 maj 2021 17:12
Zaloguj się by skomentować