Zaloguj się

Wdrożenie systemu wizyjnego w procesie pakowania - czy to się opłaca?

Czas na automatyzację kolejnego obszaru działania firmy. Systemy wizyjne wdraża się m.in. w celu weryfikacji poprawności pakowania i kompletacji opakowań jednostkowych w pakiety. Jak funkcjonuje to rozwiązanie Przemysłu 4.0 i u kogo się sprawdzi?

Adrianna OrzołAdrianna Orzoł, Etisoft Smart Solutions: Systemy wizyjne wdraża się m.in. w celu weryfikacji poprawności pakowania i kompletacji opakowań jednostkowych w opakowaniach transportowych. Decydują się na to firmy, które chcą mieć pewność, że wyprodukowane wyroby w opakowaniach jednostkowych trafią do opakowań zbiorczych dokładnie tak, jak to zostało zaplanowane: w wymaganej liczbie, pozycji, bezpiecznie i w wymaganej jakości opakowania. Dzięki systemowi wizyjnemu firma redukuje ewentualne reklamacje ze strony klientów do minimum i buduje silne relacje biznesowe. Dostarcza wyroby bez widocznych deformacji, zagięć, wgnieceń lub innych defektów oraz zgodnie z wymaganiami odbiorców. Pamiętajmy bowiem, że na końcu całego procesu to klient końcowy widzi na półce w sklepie opakowanie jednostkowe, którym może być kartonik, pojemnik lub inne tego typu opakowanie.

Na co zwracać uwagę, decydując się na wdrożenie systemu wizyjnego? Przede wszystkim system powinien być elastyczny i uniwersalny. Gdy mamy dużą rotację wielu różnych referencji ręczne zarządzanie nimi może być pracochłonne i kłopotliwe. System wizyjny zarządza nimi bezbłędnie, bez konieczności udziału operatora. Dzięki temu można produkować na zmianę różne referencje, a system jest odporny na dużą rotację produktów. Co ważne, powinien on poradzić sobie z różnymi rodzajami pakowania, np. opakowaniami jednostkowymi formowanymi w pakiety, pakietami w opakowaniach transportowych, opakowaniami jednostkowymi w kartonach transportowych itp., wyszukując odstępstwa od przyjętej przez producenta normy. Wybierając go, warto także sprawdzić, czy będzie on w stanie obsłużyć opakowania jednostkowe, czy kartony transportowe różnych gabarytów.
Jakie błędy mogą się pojawić? Część opakowań jednostkowych może zostać spakowana "do góry nogami", w opakowaniu zbiorczym może brakować jednego produktu - takich sytuacji każdy chce uniknąć, zanim towar trafi do klienta. System wizyjny bezsprzecznie wychwyci tego typu niedociągnięcia.

Przeanalizujmy to na przykładzie systemu wizyjnego Etisoft Smart Solutions. System obsługuje wiele typów opakowań jednostkowych - zarówno pod względem gabarytów, wersji kolorystycznych, jak i rotujących wersji graficznych. Gdy nie zgłasza uwag na tym etapie, opakowania jednostkowe są lokowane w formie pakietów do opakowań zbiorczych. Pakiety muszą trafić do kartonów w określonej pozycji, co ma zapobiec ich uszkodzeniu i deformacjom. Sposób zapakowania pakietów musi być zgodny z wytycznymi klientów oraz wymaganiami jakościowymi producenta.

Co potrafi system wizyjny? Bardzo wiele. Między innymi może sprawdzić kompletność opakowań jednostkowych dla danej konfiguracji pakowania oraz określić, czy pozycja wszystkich opakowań jednostkowych w pakiecie lub opakowaniu zbiorczym jest spójna. System wizyjny może także zweryfikować, czy pakowane są jednorodne (jednakowe) opakowania jednostkowe. Ponadto potrafi definiować, czy opakowania wyrobów nie są zagniecione, zniekształcone lub niedomknięte oraz jest w stanie sprawdzić, czy pakiety elementów znajdują się w odpowiedniej pozycji względem innych opakowań i pakietów.
System wizyjny może również obsłużyć zafoliowane pakiety, składające się z wielu jednostkowych opakowań. To jeszcze nie koniec jego możliwości. System wizyjny Etisoft Smart Solutions posiada funkcję inspekcji szerokiej gamy referencji i obsługi procesów, w których na przemian produkowane/pakowane są elementy w wielu wariantach. Jest bezobsługowy, w pełni automatyczny, zintegrowany z linią produkcyjną/pakującą, co oznacza, że nie ma konieczności wprowadzania i usuwania referencji z systemu. Zaprojektowano go tak, aby na podstawie zdjęcia wykonanego w czasie rzeczywistym, mógł automatycznie skonstruować model referencji, dzięki czemu potrafi określić, czy wszystkie elementy z danego zestawu do niego pasują.

Wdrożenie systemu wizyjnego to dla firmy wiele plusów - zabezpiecza wyroby przed zniszczeniem na etapie pakowania oraz dzięki gwarancji poprawnego pakowania, zmniejsza liczbę reklamacji. Pozwala kontrolować liczbę pakowanych elementów i stanowi zabezpieczenie przed przestojami maszyny pakującej, czyli case packer'a - a wszystko to bez konieczności nadzoru.

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe