Zaloguj się

Ekologiczne pakowanie przesyłek a działalność e-commerce

Coraz więcej klientów sklepów online podczas zakupów zwraca uwagę na różne nieekologiczne praktyki stosowane przez sprzedawców. Czy prowadzenie handlu internetowego musi generować tak wiele odpadów? A może firmy znajdą sposób na to, aby ta działalność była bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego?

 Łukasz KierusŁukasz Kierus - Prezes Zarządu spółki Glosel, pod parasolem której znajdują się marki takie jak Bee.pl i TaniaKsiazka.pl:
E-commerce rośnie w siłę, a 2020 rok był wyjątkowy dla tego rynku. Według raportu "E-commerce 2021" sporządzonego przez interaktywnie.com, Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków sprzedaży internetowej na świecie. Rozwój rynku przekłada się niestety na generowanie coraz większej ilości odpadów. Spowodowane jest to m.in. wykorzystywaniem do pakowania przesyłek najczęściej plastiku oraz tworzyw, które nie ulegają biodegradacji. Istotne jest zatem sukcesywne wdrażanie w firmach, zarówno mniejszych, jak i większych, zmian zgodnych z ideą less lub zero waste - realne korzyści płynące z takich rozwiązań okazują się naprawdę zaskakujące.
W spółce Glosel sukcesywnie wprowadzamy kolejne etapy stosowania ekologicznych materiałów do pakowania naszych przesyłek. W przeciągu roku zredukowaliśmy ilość kupnego, gotowego wypełniacza używanego do zamówień aż o 70-80%. Dla przykładu, przy wysyłce ok. 250 tys. paczek miesięcznie zużywaliśmy 35-40 ton materiałów foliowych rocznie. Obecnie podstawowy wypełniacz naszych paczek produkujemy osobiście. Do tego celu wykorzystujemy kartony pochodzące z dostaw towarów od hurtowni i dostawców. Każdego dnia ponad tona kartonów trafia do sekcji odpadów, gdzie za pomocą automatycznej "nacinarki" jest przerabiana na wypełniacz. Obecnie w 80% wykorzystujemy właśnie wypełniacz powstający z odpadu kartonowego - pozostałe 20% stanowi papier bąblowy stosowany do zabezpieczania towarów szklanych i delikatnych.
Z 20 ton odpadu kartonowego generowanego miesięcznie, 10 ton przerabiamy na wypełniacz, natomiast drugą połowę sprzedajemy firmom produkującym kartony. Pozostałości po produkcji wypełniacza lub kartony nienadające się do przetworzenia przekazujemy firmom zajmującym się recyklingiem. Te rozwiązania pozwoliły spółce zmniejszyć zużycie folii aż o 95-98% rocznie. Te liczby stanowią dowód na to, jak wiele strat środowiskowych można uniknąć dzięki odpowiedzialnemu gospodarowaniu odpadami. Dążymy do tego, aby zwiększyć udział produkowanego przez nas wypełniacza. W tym celu podjęliśmy się zakupu kolejnej maszyny - "nacinarki", dzięki której wypełniacz będzie mógł być wytwarzany przez całą dobę. Prawie całkowicie wyeliminowaliśmy też zużycie folii stretch, służącej do zabezpieczania przesyłek kurierskich. Obecnie przekazujemy je przewoźnikom w specjalnych koszach i klatkach. Nasi kierowcy w drodze powrotnej z części punktów odbioru zamówień przywożą kartony z naszych dostaw z powrotem do magazynu, gdzie trafiają do ponownej wysyłki lub są przerabiane na wypełniacz. Jesteśmy też w trakcie projektu zmiany taśm pakowych na papierowe.
Działania proekologiczne są dla nas bardzo naturalnym działaniem, a przy tym niezwykle ważnym. Siedziba spółki Glosel znajduje się na Podlasiu - Zielonych Płucach naszego kraju, dlatego śmiało mogę powiedzieć, że ekologię i myślenie o planecie mamy wpisane w DNA. Świadczą o tym chociażby ule, które mamy na dachu naszej firmy, a także łąka kwietna, którą wysialiśmy niedaleko Białegostoku.
Obserwujemy zmiany, jakie zachodzą na rynku i oczekiwania naszych klientów, na które chcemy odpowiadać. Z roku na rok konsumenci stają się coraz bardziej świadomi zagrożenia generowanego dla środowiska. Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i na szczęście coraz więcej i częściej się o tym mówi. Efektem jest zwiększająca się świadomość kupujących w kwestiach ekologicznych. Na początku 2021 r. aż 88 na 100 konsumentów dostrzegało nieekologiczne praktyki sprzedawców w e-commerce. Dodatkowo aż 64% kupujących jest gotowych na zmianę sprzedawcy, jeśli będzie on pakował w sposób przyjazny środowisku. Biorąc pod uwagę fakt, jak szybko rozwija się rynek e-commerce, ogromnie cieszy podejście współczesnego konsumenta do wymagań stawianych sprzedawcy pod kątem ekologicznym. W wielu przypadkach to właśnie one będą miały większy wpływ na decyzje strategiczne przedsiębiorstwa niż nawet zmiany legislacyjne.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 sierpień 2021 08:02
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe