Zaloguj się

Czy logistyka magazynowa jest gotowa na cyfryzację?

6 na 10 przedsiębiorstw w pierwszym kwartale 2021 roku już było w trakcie wdrażania różnych rozwiązań w obszarze cyfryzacji. Jednak nadal hamulcem w tego typu inwestycjach są wysokie koszty wdrożenia rozwiązań. Od dziś można skorzystać z dotacji - nawet do 85% dofinansowania!

Przemysław Komar, dyrektor frachtu morskiego w Rohlig Suus Logistics:Anna Radziejowska, Specjalista ds. marketingu DataConsult S.A.: Z raportu PMR Market Experts na temat gotowości polskich firm produkcyjnych na transformację cyfrową wynika, że 6 na 10 przedsiębiorstw w pierwszym kwartale 2021 roku już było w trakcie wdrażania różnych rozwiązań w tym obszarze. Co siódma firma z kolei zadeklarowała, że z powodzeniem zakończyła już projekty z zakresu cyfryzacji. W gronie tych respondentów znalazły się głównie największe firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników.
Co ciekawe, tylko 14% badanych firm w ogóle nie planuje wdrożenia rozwiązań w obszarze transformacji cyfrowej. Czy zatem reszta jest gotowa na inwestycje w IT? Co stanowi hamulec ich działań? Wpływ na podejmowanie decyzji inwestycyjnych mają głównie koszty połączone z niepewną sytuacją rynkową. Bowiem aż 73% badanych firm produkcyjnych zadeklarowało, że odczuło negatywny skutki COVID-19, a 1/5 przedsiębiorstw zdecydowała się ograniczyć wydatki na inwestycje w obszarze IT.

Dla firm świadomych korzyści z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, takich jak system WMS dla logistyki magazynowej, ale borykających się ze skutkami pandemii, PARP proponuje udział w projekcie Bon na cyfryzację. Firma DataConsult S.A. wspiera firmy chcące uzyskać dotację na system WMS – pomagamy w przygotowaniu formalności i skutecznym pozyskaniu dofinansowania. W projekcie można otrzymać aż 255 tys. zł bezzwrotnego wsparcia dla inwestycji w cyfryzację! Dzięki tej dotacji można wprowadzić logistykę wewnętrzną firmy na wyższy poziom i zoptymalizować wszystkie procesy magazynowe.

Dokładnie dzisiaj, 20 września 2021 r., uruchomiono możliwość składania wniosków. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 października 2021 r. Warto się pospieszyć, ponieważ to już ostatnia runda naborów w tym projekcie. Należy pamiętać, że na przygotowanie formalności potrzebujemy ok. 2 tygodni. Czy to skomplikowane? Nie, wystarczy zgłosić się do nas i odebrać Bon na cyfryzację, a w kolejnym kroku cieszyć się z korzyści biznesowych, jakie przyniesie system WMS. https://dataconsult.pl/odbierz-dotacje-na-system-wms-bon-na-cyfryzacje/

Przy okazji warto wymienić najważniejsze korzyści, jakie osiągnęły firmy, u których wdrożyliśmy system ExpertWMS®:
- Optymalizacja poszczególnych operacji magazynowych
- Minimalizacja błędów w czynnościach magazynowych
- Zwiększenie wydajności pracy
- Skrócenie czasu realizacji zamówień
- Zwiększenie poziomu kontroli nad pracownikami
- Zwiększenie poziomu kontroli nad towarem - pełne traceability
- Uzyskanie spójności pomiędzy ewidencją, a stanem rzeczywistym
- Lepszy poziom wykorzystania powierzchni magazynowej

Wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy z możliwości optymalizacji logistyki dzięki systemom WMS. Nasze obserwacje pokrywają się z wynikami cytowanego wcześniej raportu nt. cyfryzacji. Okazuje się, 100% firm (!) deklarujących w badaniu brak potrzeby przeprowadzania transformacji cyfrowej przyznała się, że nie wie, jakie może ona przynieść korzyści. Pojawiały się także następujące stwierdzenia:
- Nie wiemy wystarczająco dużo na ten temat: 45%
- Nie wiemy, na jakie obszary naszej działalności może wpłynąć transformacja: 45%
- Nie wiemy, do kogo się zwrócić: 36%
- Nie wiemy, gdzie szukać informacji: 27%

Interesujące są też odpowiedzi na pytania o to, jakie działania powinni podjąć dostawcy rozwiązań IT w celu zwiększenia zainteresowania firm cyfrowymi rozwiązaniami. Producenci i sprzedawcy systemów informatycznych, takich jak WMS dla logistyki magazynowej, powinni skupić się na przedstawieniu Klientom kalkulacji pokazujących optymalizację poszczególnych procesów, powinni czytelnie zestawić koszty, zadbać o przejrzystość informacji, a także zorganizować szkolenia dla osób podejmujących decyzje inwestycyjne.

Podsumowując, główną barierą ograniczającą cyfrową transformację jest brak wiedzy na temat korzyści, jakie może ona przynieść. W DataConsult niejednokrotnie spotykamy się z dużym zaskoczeniem Klientów, u których dopiero wzbudzamy świadomość korzyści z wdrożenia systemu ExpertWMS®. W trakcie prezentowania możliwości systemu chętnie podpowiadamy, jak zarządzać logistyką magazynową. Świadczymy także niezależne usługi doradcze, których efektem jest optymalizacja wszystkich obszarów logistyki wewnętrznej.

Zapraszamy na bezpłatną prezentację on-line, wystarczy wypełnić formularz: https://dataconsult.pl/zamow-prezentacje-online/

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 27 wrzesień 2021 07:26
Zaloguj się by skomentować