Zaloguj się

Obsługa szczytu przedświątecznego

Przed nami szczyt przedświątecznych zakupów. Z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć firmy, które mają dostarczyć zakupione towary?

Tomasz BuraśTomasz Buraś, prezes zarządu w DHL Express Polska – firmie obsługującej międzynarodowe ekspresowe przesyłki lotnicze: Szczyt przedświąteczny dopiero przed nami, ale cały czas zauważamy wzmożony ruch międzynarodowych przesyłek. Wzrostowy trend obserwowany od początku pandemii stale umacnia się, co potwierdzają nasze dane. Do 2025 roku 80% wszystkich interakcji sprzedażowych business-to-business będzie się odbywać online. Firmy, które działają na międzynarodowych rynkach B2B, korzystając z własnych lub współdzielonych platform e-commerce mają największą szansę na rozwój i skalowanie biznesu. Minimalizując liczbę pośredników w transakcji kupna i sprzedaży, mogą docierać ze swoimi towarami do klientów na całym świecie. Trendem, wynikającym z transgranicznego handlu jest rozwój międzynarodowych ekspresowych przesyłek lotniczych. Szacuje się, że do końca 2027 roku wartość rynku e-handlu pomiędzy firmami osiągnie wartość 20,9 bln USD. Dla porównania, pod koniec 2019 roku było to zaledwie 12,2 bln USD.

Nie tylko ruch wygenerowany przez e-handel wpływa na wytężoną obsługę w szczycie przedświątecznym. Z doświadczenia wiemy, że jest to okres, kiedy firmy globalnie zamawiają dodatkowe partie towarów i obserwujemy dużo większe zapotrzebowanie na obsługę przewozów cargo. Dodatkowo zatory, które powstały w chińskich czy amerykańskich portach wciąż rzutują na transport morski. Przekłada się to na zmianę podejścia klientów - skłaniają się oni ku dywersyfikacji łańcucha dostaw, przez co rośnie zainteresowanie przesyłkami lotniczymi. Liczy się także pewność i czas dostawy - międzynarodowe przesyłki wysyłane drogą lotniczą są dostarczane najszybciej. W dużej mierze dzięki temu, że ich obsługą zajmują się nasze własne agencje celne w ramach sieci. Niezależnie od powyższych czynników, klienci oczekują szybkiej i bezpiecznej dostawy, szczególnie w okresie peaku czwartego kwartału. Aby sprostać tym oczekiwaniom, w DHL Express z wyprzedzeniem przygotowujemy się do obsługi szczytu przed Bożym Narodzeniem. Planując działania operacyjne, zwracamy uwagę na takie czynniki jak obecna sytuacja w Azji, czy rosnące wskaźniki zakażeń COVID-19 w różnych regionach, w których prowadzimy działalność. Niezbędne do tego są kolejne inwestycje w rozwój floty lotniczej w skali globalnej, zaś lokalnie optymalizacja sieci dystrybucyjnej. Choć podstawą naszego biznesu jest obsługa ekspresowych międzynarodowych przesyłek lotniczych, to wzmacniamy również naszą flotę naziemną. W ostatnim czasie włączyliśmy nowe pojazdy LNG do realizowania jednej z tras w naszej sieci, tj. Poznań - Łódź - Wrocław. Poza infrastrukturą, sprawna obsługa szczytu przesyłkowego nie byłaby możliwa bez odpowiedniej skali zatrudnienia operacyjnego i w agencjach celnych, które posiadamy w ponad 220 krajach i terytoriach. Obecnie DHL Express w Polsce to 1 500 międzynarodowo wykwalifikowanych specjalistów, którzy dbają o to, żeby paczki były dostarczane na czas. Nie są to jedynie rekrutacje sezonowe - zatrudnienie zwiększamy przez cały rok, nie tylko przed świętami. Każdy z naszych regionów jest inny i posiada szczegółowo opracowany plan, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na usługi w okresie wzmożonego ruchu przewozowego.

Jednocześnie w tym samym czasie, z dużą uwagą przyglądamy się aktualnej sytuacji na obsługiwanych kierunkach. Kluczowe jest dla nas zapewnienie wszystkim klientom najwyższej jakości usług, zarówno mówiąc o czasie dostawy, jak i odprawie celnej przesyłek. Wszystkim zamawiającym rekomendujemy złożenie zamówień z odpowiednim wyprzedzeniem, by mieć pewność, że przesyłka dotrze na czas. Warto jednak podkreślić, że korzystając z usług DHL Express, można wybrać, w jakim czasie przesyłka zostanie dostarczona. W ramach Day Definite międzynarodowa przesyłka dotrze w ciągu określonej liczby dni, z kolei dzięki Time Definite będzie to już następnego dnia. W portfolio posiadamy też opcję błyskawicznego odbioru i dostarczenia paczki w najkrótszym możliwym terminie (Same Day). Ta opcja świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych, kiedy ekspresowa dostawa jest kluczowa.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 listopad 2021 08:31
Zaloguj się by skomentować