Zaloguj się

Rola technologii RFID w logistyce

Czy współczesne firmy, w których realizowane są procesy logistyczne, mogą obejść się jeszcze bez technologii RFID? Jeśli tak, to co wówczas tracą? Dowiedzmy się, co wpływa na to, że systemy zdalnej identyfikacji cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.


Dariusz J. Kawecki, menedżer produktu w firmie ETISOFTDariusz J. Kawecki, menedżer produktu odpowiedzialny za rozwiązania dotyczącej automatycznej identyfikacji w firmie ETISOFT: Już sama definicja logistyki kładzie nacisk na sprawny i efektywny ekonomicznie przepływ materiałów, surowców, wyrobów gotowych czy informacji. Aby faktycznie taki był, firmy potrzebują wsparcia nowoczesnymi technologiami. Jedną z nich jest technologia RFID, która zyskuje coraz większe uznanie zwłaszcza wśród firm, które na co dzień obsługują wiele towarów.

Najpopularniejszy system automatycznej identyfikacji
Według raportu VDC Research Group, obecnie aż 60% firm logistycznych i transportowych dokonuje modyfikacji w swoim dotychczasowym modelu pracy, a 40% z nich przyspiesza planowane wdrożenie systemu automatycznej identyfikacji. Choć możliwości jest wiele, wybór często pada właśnie na systemy oparte o technologię RFID. Pełnią one rolę systemów współistniejących lub alternatywnych dla systemów opartych na kodach kreskowych. Ich wygoda użytkowania i funkcjonalność doceniana jest przede wszystkim przez firmy, które każdego dnia mają do zrealizowania ogromną liczbę operacji logistycznych. Jednak potencjał technologii RFID został dostrzeżony nie tylko przez przedsiębiorstwa typowo działające w branży logistycznej, ale także przez wiele innych, w których sprawna logistyka ma duże znaczenie.
Co ważne systemy RFID doskonale spełniają także wymogi związane z bezdotykowością i bezkontaktowością, które w czasach pandemii są niezwykle istotne. Tworząc inteligentny system transportu wewnętrznego, oparty na RFID, robotach mobilnych i innych elementach, możemy zredukować albo nawet całkowicie wyeliminować potrzebę przebywania pracowników w magazynie czy na hali produkcyjnej.

Technologia RFID we współczesnej logistyce
Nie da się ukryć, że systemy identyfikacji radiowej są rozwiązaniem znacznie podnoszącym efektywność. Dzięki nim wiele procesów, takich jak przyjęcie towaru, może być realizowanych szybciej, choćby z tego względu, że pracownik nie musi ręcznie skanować kodów. Wystarczy, że towary zostaną przeniesione przez bramki RFID, aby automatycznie zarejestrowały się w systemie.
Rolą technologii RFID w centrach dystrybucji czy zakładach produkcyjnych jest także ograniczanie kosztów. Systemy przyczyniają się do tego na dwa sposoby. Po pierwsze, eliminują udział człowieka w wielu procesach, a dzięki temu obniżają koszty zatrudnienia. Po drugie, eliminują liczbę pomyłek, do jakich często dochodzi przy identyfikacji produktów innymi sposobami. Każda pomyłka oznacza straty finansowe, gdyż - przykładowo - okaże się, że z systemu nie zostały usunięte sprzedane towary i błędna informacja o stanach magazynowych wyjdzie na jaw dopiero w momencie, gdy dany towar będzie potrzebny. Niestety, brak towaru będzie skutkował brakiem możliwości zrealizowania zamówienia.
Skoro technologia RFID wyklucza konieczność udziału człowieka w wielu procesach realizowanych w magazynie czy na hali produkcyjnej, możemy powiedzieć, że niejako podnosi tym sposobem bezpieczeństwo pracowników. Ma to znaczenie zwłaszcza w obiektach, w których specyfika produkcji czy samych towarów stanowi narażenie na wypadki przy pracy.
Pamiętajmy, że zastosowanie technologii RFID nie kończy się na logistyce wewnętrznej. Ogromne znaczenie odgrywa ona również w procesach realizowanych w łańcuchu dostaw. Dzięki niej możemy na bieżąco śledzić kiedy towar opuszcza magazyn innego uczestnika łańcucha, a nawet mieć dane na temat lokalizacji towaru podczas transportu.
Mówiąc o znacznikach RFID w logistyce zwykle mamy na myśli przepływy towarów. Nie zapominajmy jednak, że rozwiązania tego typu mogą być bardzo przydatne również w kontrolowaniu przepływu osób. Przykładem są choćby bramki RFID, które mogą rejestrować moment wejścia i wyjścia osób wyposażonych w kartę ze znacznikiem RFID. Może to być przydatne np. w firmach, aby mieć kontrolę nad czasem pracy zatrudnionych osób.

Tagi RFID w przyszłości
Eksperci wróżą identyfikacji radiowej długą przyszłość. To rozwiązanie rozwojowe, które w połączeniu z innymi technologiami może zyskać nowe zastosowania. Mowa tutaj na przykład o czujnikach temperatury albo wilgotności, które zintegrowane z tagiem RFID mogą dostarczać bieżących informacji o warunkach przechowywania towarów na magazynie, a dzięki temu umożliwiać szybką reakcję w razie niekorzystnych zmian. Na podobnej zasadzie działają czujniki wstrząsu podczas transportu towarów. Wszystko to ma jeden cel - zapewnienie jak najlepszej jakości produktów. Przypuszcza się, że rozwiązania tego typu będą w najbliższej przyszłości coraz chętniej wykorzystywane.
Logistyka przyszłości zmierza także do całkowitej automatyzacji procesów logistycznych dokonywanych w magazynach czy halach produkcyjnych. Wkrótce w obiektach tego typu miejsce człowieka zajmie cały szereg robotów, które będą realizowały takie procesy jak kompletowanie czy lokalizowanie produktów. Systemy oparte na technologii RFID będą w tym wszystkim niezbędnym elementem.
Współczesne firmy, zwłaszcza realizujące codziennie wiele operacji logistycznych, nie mogą obejść się bez systemów automatycznej identyfikacji. Przedsiębiorcy z pewnością najchętniej będą sięgali po te oparte na technologii RFID, gdyż są najbardziej funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu i przyszłościowe.

Ostatnio zmieniany w piątek, 31 grudzień 2021 12:01
Zaloguj się by skomentować