Zaloguj się

VR w szkoleniach logistycznych

  •  Leszek Tarnawski, Prezes Zarządu, Flint Systems Sp. z o.o.
  • Kategoria: Komentarz tygodnia

Wirtualna rzeczywistość (VR) otwiera przed branżą logistyczną ogromne zasoby edukacyjne. W jaki sposób dzięki wykorzystaniu VR można szkolić przyszłych pracowników? 

VR_komentarz_1_300x400.jpgLeszek Tarnawski, Prezes Zarządu, Flint Systems Sp. z o.o.: W ciągu ostatnich kilku lat wirtualna rzeczywistość (VR) zaczęła zyskiwać nowe zastosowanie, odchodzące od powszechnie kojarzonej funkcji rozrywkowej wirtualnego świata. Coraz lepiej dopracowana technologia i sprzęt pozwoliły na realizację wielu ambitnych programów szkoleniowych, kładących nacisk głównie na kompetencje miękkie. My poszliśmy o krok dalej i stworzyliśmy system szkoleniowy oparty o hardware, który razem z naszym oprogramowaniem składa się na symulatory szkoleniowe wykorzystujące VR.

Symulatory VR są nowością na rynku szkoleń. Trening odbywa się na specjalnym stanowisku, w skład którego poza goglami VR i fotelem, najczęściej wchodzi platforma ruchu oraz różne manipulatory przemysłowe, natomiast Gogle VR przenoszą osobę szkolącą się do innej rzeczywistości.

Flint Systems opracował do tej pory żurawia wieżowego, serię dźwigów i suwnic portowych oraz wózek widłowy. Każdy z symulatorów, do którego wsiada osoba szkoląca się w VR, ściśle odwzorowuje rzeczywistą maszynę i posiada jej wszystkie funkcjonalności.

Wśród zalet symulatorów VR warto wymienić:

Bezpieczeństwo. Kandydaci na operatorów uczą się realnych umiejętności w wirtualnym świecie, a to oznacza, że szkolenie jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i sprzętu.

Brak przerw operacyjnych. Symulator nie powoduje przerw w operacjach, ponieważ nie ma już potrzeby wynajmowania prawdziwych maszyn do celów szkoleniowych.

Ćwiczenie scenariuszy zagrażających życiu. Dzięki szkoleniu VR mamy szansę przećwiczyć reakcje na niebezpieczne zdarzenia, takie jak zerwanie liny suwnicy, przewrócenie ładunku, procedury BHP. Kursanci jednocześnie rozwijają pamięć ruchową.

Realizm. Symulator VR zapewnia pełną imersję, maszyny dostępne w VR mają wszystkie funkcjonalności prawdziwych maszyn, a uczestnik szkolenia przenosi się do innego świata dzięki goglom i platformie ruchu, która odzwierciedla wszystkie ruchy maszyny.

Elastyczność. Dzięki edytorowi szkolenia, instruktor może szybko stworzyć własne scenariusze szkolenia i zbudować scenerię symulacji. Dodatkowo instruktor ma możliwość szkolenia kilku osób jednocześnie na wielu symulatorach, nawet we wspólnym otoczeniu wirtualnym.

VR w szkoleniach to trwały trend. Możliwości i oszczędności wynikające ze szkoleń VR są doceniane na świecie już od kilku lat, a od 2016 roku obserwujemy ciągły wzrost wartości tego rynku na świecie. Dzięki wirtualnej rzeczywistości mam możliwość przeżycia prawdziwych sytuacji w wirtualnym świecie - i to stanowi o jej sile. Nie ukrywamy, że przy okazji dostarcza niesamowitych wrażeń.

Czytaj także:
- Symulator treningowy wózka widłowego Made in Poland dopuszczony do pracy

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 31 styczeń 2022 10:39
Zaloguj się by skomentować