Zaloguj się

Trendy w intralogistyce

Coraz większy popyt w kanale e-commerce stawia przed producentami urządzeń automatyki przemysłowej i magazynowej coraz to nowe wyzwania. Jakie nowe trendy będą kształtowały rozwiązania w intralogistyce, zwłaszcza w obszarze systemów sortujących, transportujących, maszyn pakujących i paletyzatorów?

Wioletta Góral KukiełkaKomentuje Wioletta Góral-Kukiełka, Sales & Marketing Manager, Ferag Polska Sp. z o.o.: Patrząc na naszych zachodnioeuropejskich sąsiadów, w Polsce mamy relatywnie niewielką ilość sklepów internetowych, dlatego w najbliższych latach ich liczba będzie systematycznie wzrastać, a odpowiedzią na zwiększony popyt w kanale e-commerce będą niewątpliwie nowe technologie. Koszt automatyzacji kilku procesów będzie coraz bardziej zbliżony w porównaniu z nakładami, jakie trzeba ponieść przy pracy ludzkiej np. w okresie 2-3 lat. Dlatego też postępująca automatyzacja procesów pakowania wymusza stosowanie zrobotyzowanych lub zautomatyzowanych systemów paletyzacji.

Myślę, że coraz częściej spotykane będą wysokowydajne systemy sortujące i urządzenia do autonomicznego transportu typu AGV i AMR. Wszystko to będzie się działo przy równoległym rozwoju systemów IT. Do tego dojdzie optymalizacja np. przestrzeni magazynowej w centrach dystrybucyjnych, kosztów ostatniej mili, a także zwrotów, które w oparciu o ekonomię i autonomiczne algorytmy machine learning będą wyznaczać nowe trendy. Jednak automatyzacja i cyfryzacja to nie jedyne trendy, które w istotny sposób wpływają na rozwój branży intralogistycznej w Polsce, a nawet można tu pokusić się o stwierdzenie, że są nie tyle trendami, co koniecznością. Rosnąca liczba magazynów jest jednym z motorów napędowych wzrostu znaczenia rozwiązań intralogistyki, w tym wzrost popularności małych magazynów miejskich (SBU) odgrywających kluczowa role ostatniej mili.. Na nowoczesne technologie logistyczne coraz częściej stawiają również przedsiębiorstwa produkcyjne, upatrując w tym szanse na zwiększenie wydajności produkcji. Wszystkie te czynniki wpływają w znaczący sposób na zwiększone wymagania w stosunku do producentów urządzeń intralogistycznych, a w szczególności dotyczą systemów wspierających kompletację i wysyłkę zamówień (skrócenie czasu dostawy). E-commerce charakteryzuje się dużą ilością niewielkich i mocno zróżnicowanych produktów pod względem ich wielkości. Stąd wyzwaniem będzie obsługa coraz bardziej „mieszanych” zamówień.

Sądzę, że większym zainteresowaniem będą cieszyć się podwieszane systemy sortujące typu pouch-sorter np. system Skyfall (grawitacyjny system przenośników), który całkowicie eliminuje konieczność przemieszczania się osoby pakującej, dostarczając produkty z zamówienia na stanowisko do pakowania oraz wykorzystujący dostępną przestrzeń pod sufitem. Ekologia i wzrost cen energii elektrycznej wzmocni trend zakupu maszyn i urządzeń energooszczędnych. Dobrym przykładem będzie tutaj modułowy system sortowania Denisort, który opiera się na zasadzie „toczenia, a nie przesuwania”. Koncepcja ta jest cechą charakterystyczna większości systemów firmy Ferag i przyczynia się do ich optymalnej emisji CO2. Przy tym zużycie energii jest zredukowane do minimum. Z tego powodu nasze systemy są w stanie pracować zaledwie kilkoma napędami. Ma to nie tylko wpływ na koszty eksploatacji, a również na środowisko naturalne.

Zaloguj się by skomentować