Zaloguj się

Wystartowała Klimatopedia

Z nastaniem wiosny wystartował portal Klimatopedia.pl. Powstał on jako przystępna baza rzetelnej wiedzy dla firm podążających drogą zrównoważonego rozwoju. Czy działania w kierunku redukcji śladu węglowego to dzisiaj już konieczność czy tylko modny trend? Komentuje Paweł Brzeziński, ECR Polska.

PB okChoć w ostatnich latach szeroko rozumiana tematyka ekologiczna na dobre rozgościła się w polskim Internecie i na łamach znaczących serwisów biznesowych, dostrzegliśmy pewną lukę. Stworzyliśmy więc miejsce w sieci, które ma stać się bramą dla przedsiębiorców, stojących przed wyzwaniem zielonej transformacji - podjęciem działań biznesowych zmierzających do zrównoważonego rozwoju i reakcji na zmianę klimatu.

Słyszymy coraz częściej o konieczności redukcji emisji CO2, o unijnych regulacjach, jak taksonomia czy pakiet Gotowi na 55 (nawet jeśli w kontekście wydarzeń minionych tygodni - pojawiających się głosów kwestionujących możliwości jego wdrożenia), o śladzie węglowym, protokole GHG, wytycznych GLEC, gospodarce obiegu zamkniętego… które stają się już nie tyle trendem, co realnym wyzwaniem w działalności gospodarczej.

I choć może się nam wydać, że to odległe tematy dla naszej branży czy skali prowadzonego biznesu, zderzenie z rzeczywistością może mocno zaskoczyć. Prawodawstwo Unii Europejskiej dąży do nakładania na duże firmy obowiązku zdefiniowania swojej działalności poprzez zrównoważony rozwój i obliczanie wpływu na środowisko naturalne - i to już na podstawie danych za rok 2023. Najbardziej rozwinięte gospodarki unijne, jak Niemcy czy Francja, przodują w zaawansowanym raportowaniu swojego wpływu środowiskowego i obliczaniu śladu węglowego w zakresie 3. Zbierając dane w całym łańcuchu wartości, potrzebują ich także od swoich dostawców, często mniejszych firm, których obowiązek raportowania formalnie nie obejmuje. Liczenie emisji CO2 może więc wkrótce się stać dla polskich przedsiębiorców współpracujących z zachodnimi partnerami niezbędne, by utrzymać swoją konkurencyjną pozycję na rynku.

Warto przy tym wspomnieć, że założenia regulacji unijnych wpłyną też na pozyskiwanie finansowania - preferencyjnego dla działalności zrównoważonych i gorszych warunków kredytowania działań “psujących” ślad węglowy instytucji finansujących.

Czy tego chcemy, czy nie, zrównoważony rozwój wpłynie na nasze otoczenie biznesowe. Jak się w tym odnaleźć, co trzeba wiedzieć, co już warto zrobić - o tym chcemy pisać na portalu Klimatopedia.pl. Zapraszamy do tego zieleniejącego miejsca w sieci!

Zaloguj się by skomentować