Zaloguj się

Mobility 2032. Czy jesteś gotowy?

Raport „Mobility 2032. Czy jesteś gotowy?” odpowiada na pytania, jak będzie wyglądał transport drogowy w 2032 roku. Odnosi się do wyzwań technologicznych, celów polityki klimatycznej względem transportu, a także tego, jak nowoczesna flota wpływa na walkę z emisją dwutlenku węgla. O szczegółach opublikowanego raportu opowiada dr inż. Justyna Świeboda, Prezes Zarządu w Polskim Instytucie Transportu Drogowego.

justyna swiebodaRaport „Mobility 2032 – czy jesteś gotowy?” został opracowany przez Polski Instytut Transportu Drogowego we współpracy z Webfleet Solutions. Raport składa się z dwóch części. W pierwszej z nich opracowane są wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia 2022 wśród przedstawicieli firm transportowych i logistycznych. Z kolei druga część to wypowiedzi managerów, dyrektorów i ekspertów zarządzających dziesięcioma największymi firmami z branży TSL. W raporcie można znaleźć informacje o tym, jakie rozwiązania ekologiczne wprowadzają uczestnicy badania, a także w jakie nowoczesne technologie będą inwestować w przyszłości. Główne trendy, które zostały wyznaczone przez ankietowanych, to: dekarbonizacja, cyfryzacja dokumentacji oraz telematyka. 60% badanych zdaje sobie sprawę, że zakaz sprzedaży aut spalinowych zostanie wprowadzony w życie. Natomiast tylko 1 na 10 badanych planuje wprowadzić do posiadanej floty pojazdy o napędzie alternatywnym do spalinowego, np. jednostki elektryczne. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku firm kurierskich, jak InPost, gdzie w ruchu lokalnym ma to swoje uzasadnienie.

Kolejnym ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że duże firmy transportowe stawiają na nowoczesną flotę. Zarządzający flotą wymieniają ciągniki siodłowe co 3 lata. Dzięki temu mają dostęp do najnowocześniejszej floty, która pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa kierowców, zwiększenie komfortu ich pracy oraz zmniejszenie zużycia paliwa. Firmy coraz większy nacisk stawiają na szkolenia z eco-drivingu dla kierowców, lub wprowadzają „grywalizację”. Rozwiązanie, które jest również warte uwagi, to wprowadzenie tzw. płyty czujnikowej, której zadaniem jest kompleksowe zbadanie opony - od wysokości bieżnika, przez ciśnienie, po nacisk na osie. Chodzi przede wszystkim o wydłużenie cyklu życia opony, aby się mniej zużywała i aby było mniejsze zużycie paliwa, czego konsekwencją jest zmniejszenie emisji CO2. Bezpieczeństwo i ekologia, to dwa kluczowe aspekty, na które zwraca się uwagę w przedsiębiorstwach, dlatego nikt już nie wyobraża sobie funkcjonowania firmy bez urządzeń telematycznych. Rozwiązania telematyczne ułatwiają pracę na etapie zarządzania transportem, rozliczenia, kontroli kierowców oraz zwiększenia ich bezpieczeństwa.

Przedstawiciele firm transportowych z niecierpliwością czekają również na przepisy, które w pełni pozwolą na wykorzystanie elektronicznych listów przewozowych. Nie tylko ze względu na czas procesu obsługi, zmniejszenie liczby błędów, ale również koszty, bo papier w ostatnim czasie zdrożał o ponad 100 proc. Zapraszam do zapoznania się z całą treścią raportu!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 maj 2022 13:08
Zaloguj się by skomentować