Zaloguj się

Rola visibility w czasach kryzysu

Przerwane łańcuchy dostaw są rosnącym wyzwaniem dla wielu sektorów gospodarki. Utrudniają stabilną produkcję i narażają na wzrost kosztów. Dlatego rola visibility jest i będzie coraz większa w czasach kryzysu na rynkach zaopatrzenia. Co wyróżnia nowoczesne oprogramowanie do monitoringu położenia ładunku na tle starszych rozwiązań? Swoimi spostrzeżeniami dzieli się Piotr Michoński, Regional Account Director CEE w firmie project44.

justyna swiebodaCena i zapewnienie terminowości dostaw są jednymi z najważniejszych kryteriów przy wyborze przewoźnika. Jednocześnie niestabilna sytuacja na świecie sprawia, że pojawiają się dodatkowe okoliczności, które należy brać pod uwagę. Podczas planowania łańcuchów dostaw coraz trudniej jest uwzględnić rosnącą liczbę czynników ryzyka. Lokalne lockdowny w Azji Wschodniej i wojna w Ukrainie mają globalne konsekwencje. Dlatego – szczególnie w obecnej sytuacji, ważne jest zapewnienie pełnego visibility.

Informacją o położeniu i statusie ładunku zainteresowany jest każdy podmiot łańcucha dostaw: załadowcy, przewoźnicy, operatorzy logistyczni 3PL, spedytorzy oraz klienci końcowi. Na tej podstawie podejmowane są zarówno decyzje biznesowe, jak i konsumenckie. Starsze metody zapewniania visibility opierają się na manualnym śledzeniu ładunków poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Następnie dane są ręcznie wprowadzane do arkuszy kalkulacyjnych. Nie pozwala to uzyskać aktualnych informacji, prowadzi do błędów, a w konsekwencji opóźnień i rosnącego niezadowolenia klientów. Skuteczniejszą formą jest Elektroniczna Wymiana Danych (EDI), ale ona również nie wykorzystuje w pełni potencjału współczesnej technologii.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest za to pełne visibility, czyli zautomatyzowane monitorowanie położenia ładunku w czasie rzeczywistym. Dzięki synchronizacji danych z telematyki, Elektronicznych Urządzeń Rejestrujących (ELD), urządzeń opartych o Internet Rzeczy (IoT), a nawet smartfonów i tabletów można uzyskać pełną wiedzę o aktualnym położeniu ładunku i jego szacowanym terminie dostarczenia. Do tworzenia precyzyjnych analiz służy oprogramowanie reguł biznesowych, analiza big data i business inteligence. Nowoczesna platforma visibility umożliwia też natychmiastowe potwierdzenie dostarczenia towaru, a także wyświetlanie ofert wielu przewoźników i ich cen w czasie rzeczywistym. Ponadto automatyzuje zarządzanie kwestiami dokumentacji, przetargów i ofert.

Co najważniejsze, w czasach kryzysu na rynkach zaopatrzenia, nowoczesne visibility pozwala minimalizować negatywne skutki opóźnień w transporcie. Dzięki zautomatyzowanemu monitoringowi w czasie rzeczywistym i wiedzy o terminie dostaw można skuteczniej zarządzać łańcuchami dostaw, uniknąć dodatkowych kosztów, a także zadbać o satysfakcję partnerów biznesowych i klientów końcowych. Decydując się na wdrożenie visibility, warto wybrać platformę, która oferuje kompleksową analizę danych i przyjazny użytkownikom interfejs. Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał oprogramowania do zautomatyzowanego monitoringu ładunków.Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:24
Zaloguj się by skomentować