Zaloguj się

Europejski łańcuch dostaw znajduje się pod dużą presją, a każdy dodatkowy kryzys pogłębia istniejące problemy

  •  Piotr Michoński, Regional Account Director CEE, project44
  • Kategoria: Komentarz tygodnia

Europejski łańcuch dostaw znajduje się pod dużą presją, a każdy dodatkowy kryzys pogłębia istniejące problemy. Jednym nich są strajki w niemieckich portach morskich. Czy przyczyni się to do pogłębienia zakorkowania najważniejszych portów w Europie? Komentuje Piotr Michoński, Regional Account Director CEE w firmie project44.

Piotr Michoski project44 300x400Pracownicy portowi z niemieckiego związku zawodowego ver.di przeprowadzili strajk ostrzegawczy we wszystkich niemieckich portach morskich w czwartek 9 czerwca. Choć strajk był krótki, trwał od 15:00 do 19:30, i towarzyszyły mu mediacje, to Centralny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Portów Morskich (ZDS - Zentralverband der Deutschen Seehäfen e.V.) był zaskoczony akcją dokerów. ZDS określił przeprowadzenie strajku ostrzegawczego jako „wielkie nieporozumienie”. Do portów dotkniętych strajkiem należą Hamburg, Emden, Brema, Bremerhaven i Wilhelmshaven.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w ostatnim z portów. Czas oczekiwania w Wilhelmshaven dla ładunków importowanych wzrósł aż o 120% i obecnie wynosi 11,26 dnia. Podobne jak w Bremerhaven, gdzie importowane ładunki oczekują średnio 10,65 dnia. W Hamburgu, największym z niemieckich portów – póki co jest stabilnie – czas oczekiwania dla załadunków importowanych spadł w ciągu ostatniego tygodnia o 43% do poziomu 3,38 dnia.

Strajk niemieckich dokerów rozpoczął się w krytycznym momencie. Negocjacje płacowe z pracownikami portowymi odbywają się w czasie, gdy łańcuchy dostaw w Europie borykają się z poważnymi opóźnieniami i wąskimi gardłami w kolejowych przewozach towarowych. Dodatkowo, jak pokazują dane project44, spadają obroty handlowe między Niemcami a USA. Perspektywa kolejnych strajków może oznaczać rosnące zatłoczenie nie tylko niemieckich, ale też europejskich portów.

Zaloguj się by skomentować