Zaloguj się

Komentarz w dobrym klimacie: Jakie potrzebne są zmiany w naszym kraju, aby firmy mogły tworzyć efektywny obieg zamknięty opakowań?

Jakie potrzebne są zmiany w naszym kraju, aby firmy mogły tworzyć efektywny obieg zamknięty opakowań? Na pytanie odpowiada Mateusz Boruta, Dyrektor Zarządzający ECR Polska, promotor programu Lean&Green w Polsce.

Zacznijmy od pewnej analogii, od innego pytania – ile czasu nasze społeczeństwo potrzebowało, żeby nauczyć się regularnie segregować śmieci? Niektórzy robili to właściwie zawsze, większość potrzebowała pewnie kilku lat i „zachęt” finansowych, by wyrobić nawyk. Niestety, są jeszcze i tacy, którzy do dzisiaj wolą płacić więcej i nie segregować śmieci – albo jeszcze gorzej – wyrzucać śmieci w lesie, na dziko (żadna ustawa śmieciowa temu nie zapobiegła). Z biznesem jest chyba podobnie, choć skala oddziaływania poszczególnych przypadków może być większa. Dla wielu firm domykanie obiegu jest normalnym, efektywnym kosztowo procesem biznesowym. I tak powinno być. Tym, którzy nie widzą tego związku przyczynowo-skutkowego, nie operują na co dzień pojęciami zrównoważonego rozwoju i nie mają świadomości potrzeby generowania zysków swojego przedsięwzięcia w długim okresie – z pewnością pomogą pojawiające się regulacje.
Kluczowe moim zdaniem są zatem zmiany w mentalności i świadomości. Siłą rzeczy będą one wzmacniane, chociażby nowo wprowadzanym systemem kaucyjnym, i miejmy nadzieję, że pomimo kosztów i komplikacji (wynikających zarówno z samej jego istoty, jak i fatalnej jakości prawa w tym zakresie – obecnie na etapie projektu) – efektywnie przyczyni się on do zwiększenia stopnia odzysku poszczególnych surowców wtórnych.
Chciałbym w tym miejscu jednak podkreślić, że dla wielu firm, potrafiących się sprawnie posługiwać kalkulatorem i myślących długofalowo, odpowiedzialnie – prosty rachunek biznesowy jest wystarczającym i jednocześnie kluczowym czynnikiem. Proponowany obecnie system kaucyjny ma wejść w życie od 2023 r. W naszym przekonaniu, jego kształt i zakres przedmiotowy będzie z czasem rozwijany. Nie uwzględnia on dzisiaj wszystkich rodzajów opakowań i surowców wtórnych. Warto o tym pamiętać analizując i wdrażając odpowiednie rozwiązania w swojej firmie.

Posłuchaj poprzedniego Komentarza w Dobrym Klimacie:
- Jak budować łańcuch dostaw odporny na kryzysy?

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 21 lipiec 2022 10:07
Zaloguj się by skomentować