Zaloguj się

Jak obecny kryzys energetyczny wpłynie na działalność biznesową?

  •  Kristof Verbruggen, prezes zarządu Frigo Logistics
  • Kategoria: Komentarz tygodnia

Ogólna światowa koniunktura, inflacja z którą mierzy się Europa i świat, a od wiosny także wojna wpływają na obecną, trudną dla nas wszystkich sytuację. Aktualny, dotykający Europę kryzys energetyczny i podwyżki cen prądu dotyczą zarówno prywatnych gospodarstw domowych, jak i biznesu. Te drugie jednak są wyższe i są oraz będą znacznie bardziej dotkliwe. Jak obecny kryzys energetyczny wpłynie na działalność biznesową? Komentarza udziela Kristof Verbruggen, prezes zarządu Frigo Logistics.

Kris Verbruggen Frigo LogisticsSytuacja jest szczególnie trudna dla biznesów, które swoją działalność w dużej mierze opierają na energii – tak jak i my. Jako Frigo Logistics jesteśmy liderem w obsłudze produktów głęboko mrożonych – ich dystrybucji, transporcie i magazynowaniu. Obecnie obsługujemy na wyłączność 7 sieci handlowych działających na polskim rynku oraz grupę około 80 producentów oferujących artykuły spożywcze. Tym samym dostarczamy produkty wymagające kontrolowanych temperatur do ponad 4,5 tys. punktów w całej Polsce.

Na każdym etapie złożonego procesu obsługi, przy wymagających produktach spożywczych, niezbędne jest zachowanie standardów i najwyższej jakości, m.in. poprzez utrzymanie stałej temperatury. W naszych centrach dystrybucyjnych temperatura jest utrzymywana na poziomie do -22 st. C.

Z uwagi na podwyżki prądu, które miały miejsce w ostatnich miesiącach (energia zdrożała już o ponad 200% – w porównaniu do stycznia br.) oraz inflację, koszty działalności operacyjnych takich firm jak nasza znacząco wzrastają. Dodatkowo, za nami lato z wieloma upalnymi dniami, które przecież również przełożyły się na większą konsumpcję energii.

Chociaż podwyżki dotykają nas wszystkich, to jednak w pierwszej kolejności uderzają w mniejsze biznesy, które nie mają tak dużego pola do optymalizacji. Bardziej zaawansowane przemysłowo, działające na skalę masową firmy są także bardziej wydajne, zwłaszcza w zakresie zużycia energii.

Nie sposób nie wspomnieć także o równie dotkliwym dla branży wzroście cen paliwa. Za nami więc wyjątkowo wiele wyzwań, a na horyzoncie pojawiają się kolejne – na nowy rok zapowiedziano już bowiem następne wzrosty cen prądu.

Zaloguj się by skomentować