Zaloguj się

Na co należy dzisiaj zwracać uwagę przy wdrażaniu robotów i jaka jest przyszłość robotyzacji?

  •  Ilona Miziewicz-Groszczyk, Marketing & Ecommerce Director Europa Systems
  • Kategoria: Komentarz tygodnia

Robotyzacja to silnie rozwijająca się technologia. Przyszłość robotów jest bardzo obiecująca, a rozwój tej technologii będzie przyspieszał w kolejnych latach. Na co należy dzisiaj zwracać uwagę przy wdrażaniu robotów i jaka jest przyszłość robotyzacji? Komentarza udziela Ilona Miziewicz-Groszczyk, Marketing & Ecommerce Director Europa Systems.

Ilona Miziewicz Groszczyk 300x400Po przeanalizowaniu potrzeb związanych z wykonywanymi przez robota zadaniami, należy przeprowadzić odpowiednią analizę ryzyka i dostosować środki bezpieczeństwa do wymagań i rodzaju robota. Bardzo ważne są szkolenia dla pracowników. Wiedza na temat sposobu działania robota jest kluczowa, aby zapewnić jego skuteczne wykorzystanie i by uniknąć niepotrzebnych wypadków. Ponadto, istotna jest integracja z systemami informatycznymi, aby zapewnić płynny przepływ informacji i uniknąć błędów. Integracja robotów z systemami informatycznymi pozwoli na automatyczne przetwarzanie danych oraz umożliwi skuteczne monitorowanie i sterowanie robotami. Ponieważ roboty często są wykorzystywane do wykonywania powtarzalnych i monotonnych zadań – przed ich wdrożeniem warto przeanalizować procesy i znaleźć sposoby na ich optymalizację, wykorzystując możliwości oferowane przez roboty.

Przyszłość robotów jest bardzo obiecująca, a rozwój tej technologii w mojej ocenie będzie przyspieszał w kolejnych latach. Zwiększająca się liczba zastosowań robotów i postęp technologiczny będą prowadzić do dalszego zwiększenia efektywności pracy, zmniejszenia kosztów oraz poprawy jakości wykonywanych zadań. Jednocześnie, rozwój robotów będzie wymagał od nas ciągłego dostosowywania naszych umiejętności i kwalifikacji, aby móc skutecznie wykorzystywać ich potencjał. Uważam, że firmy, które dziś nie rozważają robotyzacji, będą miały duży problem z utrzymaniem się na rynku. Dynamiczny rozwój robotyki jest nieunikniony.

Fragment rozmowy „Dynamiczny rozwój robotyki jest nieunikniony”, opublikowanej w czasopiśmie LOGISTYKA nr 1/2023.

Zaloguj się by skomentować