Zaloguj się

Sytuacja na rynku magazynowym odzwierciedla otoczenie gospodarcze

  •  Tomasz Mika, Head of Industrial Agency, JLL
  • Kategoria: Komentarz tygodnia

Europejski rynek nieruchomości magazynowych widocznie zwolnił z początkiem 2023 r. Czynsze w Europie wciąż rosną, ale malejąca inflacja w strefie euro wpływa na ich stabilizację. Czy sytuacja na rynku magazynowym odzwierciedla aktualne otoczenie gospodarcze? Komentarza udziela Tomasz Mika, Head of Industrial Agency, JLL.

Tomasz Mika, Head of Industrial Agency, JLLEuropejski rynek nieruchomości magazynowych widocznie zwolnił z początkiem 2023 r. Popyt w I kw. br. zmniejszył się o 33 proc. (w porównaniu do mocnego 2022 r.), osiągając ok. 5,7 miliona mkw. Wynik ten był jednak wciąż nieco wyższy niż dla analogicznych okresów z 2019 r. i 2020 r. Spowolnienie było widoczne również po stronie deweloperów. Wielkość powierzchni magazynowej w budowie na europejskich rynkach spadła o ok. 18 proc. r/r.

Czynsze w Europie wciąż rosną, ale malejąca inflacja w strefie euro wpływa na ich stabilizację. W Polsce nadal obserwujemy jedne z najbardziej atrakcyjnych stawek, na głównych rynkach dla dużych powierzchni pod miastem, wynoszą one obecnie od 3,5 do 5,5 euro/mkw. na miesiąc.

Stabilizacja po czasach wielkich wzrostów

Zarówno europejski, jak i polski rynek nieruchomości magazynowych odnotowały spadki popytu oraz aktywności inwestycyjnej deweloperów. W odniesieniu do tego samego kwartału poprzedniego roku, popyt netto w Europie zmniejszył się o 33 proc., i o 43 proc. w przypadku Polski. Warto zauważyć jednak, że porównania dotyczą wyjątkowo aktywnego okresu rozwoju rynku napędzanego e-commerce, jeszcze przed eskalacją konfliktu w Ukrainie.

Nowe magazyny w Polsce – powrót do dynamiki z lat 2018-2019

W I kw. 2023 roku nowa podaż oddanej do użytku powierzchni magazynowych w Polsce osiągnęła wynik 1,5 mln mkw. Jest to efekt wyjątkowo wysokiego popytu z lat 2021-2022. W kolejnych miesiącach roku spodziewać możemy się jednak spadającej wielkości nowej podaży.

W pierwszym kwartale tego roku po raz pierwszy od połowy 2021 r. wielkość budowanej powierzchni magazynowej w naszym kraju spadła poniżej 3 mln mkw. i wyniosła ok. 2,6 mln mkw. Nadal jednak znaczącą część, bo aż prawie 50 proc. stanowiła powierzchnia budowana spekulacyjnie. Może potwierdzać to stosunkowo optymistyczne nastroje deweloperów, którzy oczekują szybkiego powrotu aktywności najemców” – podsumowuje Tomasz Mika, Head of Industrial Agency, JLL.

 

 

 

Zaloguj się by skomentować