Zaloguj się

Transport leków i wyrobów medycznych

  •  Piotr Gawle, Zastępca Dyrektora Logistyki w Pharmalink
  • Kategoria: Komentarz tygodnia

Leki i wyroby medyczne wymagają odpowiednio zaplanowanego i zorganizowanego transportu, gdyż przekłada się to na bezpieczeństwo, skuteczność oraz dostępność tego typu produktów w miejscach, gdzie są one potrzebne. Czy warto usługi logistyczne wyrobów medycznych oddelegować operatorowi, który specjalizuje się w farmalogistyce? Komentarza udziela Piotr Gawle, Zastępca Dyrektora Logistyki w Pharmalink.

Piotr Gawle ekspert Pharmalink 300x400– Wybór odpowiedniego operatora logistycznego lub przewoźnika ma ogromne znaczenie. Firma transportowa powinna mieć doświadczenie w obszarze przewozu leków i wyrobów medycznych, a także być zaznajomiona z branżą. Tego typu produkty podlegają rygorystycznym regulacjom i standardom, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dlatego podczas ich transportu konieczne jest przestrzeganie tych przepisów, aby uniknąć problemów prawnych i utraty jakości produktów – wyjaśnia Piotr Gawle, Z-ca dyrektora logistyki w Pharmalink.

Wiele leków wymaga transportu w warunkach kontrolowanych, a zwłaszcza w odpowiednich temperaturach, dzięki którym są w stanie utrzymać swoje właściwości pozostając w pełni skuteczne i bezpieczne. Dlatego ich przewóz przez wykwalifikowanych operatorów logistycznych świadczących usługi dla farmacji, a także posiadających odpowiednio wyposażoną flotę, to już standard na polskim rynku. Jak się okazuje, wyroby medyczne obejmujące zarówno proste opatrunki, jak i zaawansowane urządzenia medyczne, także powinny być transportowane w odpowiednich warunkach. Ich przewóz wymaga bowiem ścisłego przestrzegania zasad higieny oraz norm bezpieczeństwa, które regulowane są przez MDR – „ustawę o wyrobach medycznych” z 9 maja 2022 r. Jest to kompleksowa regulacja prawna, która w znacznym stopniu podwyższa wymagania wobec producentów wyrobów medycznych w zakresie oceny klinicznej, wprowadzania ich do obrotu, nadzoru nad bezpieczeństwem po wprowadzeniu ich do obrotu, czy też standardu dokumentacji technicznej. Nakłada to obowiązek nabywania przez placówki medycznie wyłącznie legalnych produktów, które podlegają odpowiedniej preselekcji, a zarazem są zgodne z regulacjami oraz posiadają pełną dokumentację m.in. certyfikaty jakości i świadectwa zgodności. W myśl tej ustawy, wyroby medyczne powinny być traktowane z należytą starannością. Ze względu na fakt, że produkty tego typu często są wrażliwe na warunki otoczenia, konieczne podczas ich przewozu jest zachowanie w autach odpowiednich temperatur i wilgotności.

Operatorzy specjalizujący się w farmalogistyce są doskonale przygotowani do transportu leków i wyrobów medycznych. Dysponują flotą zmapowanych i kwalifikowanych, jedno i dwukomorowych aut z zabudową izotermiczną i urządzeniami grzewczo-chłodzącymi. Dodatkowo współczesne technologie umożliwiają im monitorowanie i śledzenie transportu w czasie rzeczywistym. To wszystko pozwala na bieżąco kontrolować warunki transportu, takie jak temperatura i wilgotność, a także reagować na ewentualne nieprawidłowości.

– Leki i wyroby medyczne to produkty, które nierzadko ratują życie. Dlatego należy obchodzić się z nimi w odpowiedni sposób, stosując się do przepisów prawa, a także zapewniając im wymagane warunki w transporcie, aby zachowały swoje właściwości lecznicze. Dostarczając je do odbiorcy końcowego, jakim najczęściej jest placówka medyczna, należy przekazać mu dane dotyczące warunków transportu, jeśli odbiorca o to poprosi. Wszystko po to, aby zapewnić pacjentom skuteczne i bezpieczne produkty. Warto dodać, że przewoźnicy wykwalifikowanego operatora logistycznego świadczącego usługi dla farmacji, doskonale znają rozkład placówek medycznych, ponieważ bywają tam regularnie. W związku z tym dokładnie wiedzą, gdzie i komu powinni dostarczyć zamówienie, co jest niezwykle istotne przy produktach o tak wielkiej wartości oraz dostarczaniu ich w jak najkrótszym czasie – dodaje ekspert Pharmalink.

Przewóz wyrobów medycznych wymaga ścisłego przestrzegania zasad higieny oraz norm bezpieczeństwa. Dlatego produkty tego typu, podobnie jak leki, powinny być odpowiednio zapakowane, aby zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia podczas transportu. Często wykorzystuje się do tego specjalne opakowania ochronne, które zapewniają stabilność i izolację termiczną. Dodatkowo niektóre wyroby medyczne, takie jak materiały biologiczne, substancje toksyczne czy radioaktywne, mogą podlegać dodatkowym wymaganiom i ograniczeniom, czego przewoźnik musi mieć pełną świadomość, by móc zapewnić tego typu produktom odpowiednie warunki podczas transportu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że operatorzy logistyczni świadczący usługi dla farmacji w swoich autach przewożą wyłącznie leki i wyroby medyczne, dlatego oddelegowując im usługi logistyczne można mieć pewność, że przesyłki są transportowane z należytą starannością. Standardowi przewoźnicy (kurierzy) natomiast w swoich autach nie zawsze mogą dopasować warunki panujące wewnątrz do specyfiki danych produktów, a dodatkowo mogą przewozić obok nich dosłownie wszystko, co niekiedy może być niebezpieczne i mieć wpływ na jakość medykamentów. Operatorzy specjalizujący się w farmalogistyce posiadają także plan działania przydatny w sytuacji awarii lub opóźnień w dostawach. Dlatego dzięki szkoleniom kierowcy doskonale wiedzą, jak szybko zareagować i zminimalizować ewentualne skutki takich nieplanowanych zdarzeń.

Zaloguj się by skomentować