Zaloguj się

Wyzwania logistyczne i automatyzacja procesów

  •  Adrian Stoch, Dyrektor ds. automatyzacji, GXO
  • Kategoria: Komentarz tygodnia

Branża logistyczna nieustannie mierzy się z wieloma wywaniami. Inne wpływaja bezpośrednio na operatorów logistycznych, inne na klientów. Na jakie zjawiska mogą mieć wpływ, a co pozostaje poza ich kontrolą? Jak różne czynniki wpływają na kształt łańcuchów dostaw i gdzie jest miejsce na automatyzację? Komentarza udziela Adrian Stoch, Dyrektor ds. automatyzacji, GXO.

GXO Adrian Stoch CAOW ciągu ostatnich 5 lat łańcuchy dostaw stały się zarówno bardziej widoczne, jak i złożone. Przedsiębiorstwa odczuły skutki braków i niedoborów na dużą skalę, co wywarło presję i skupiło uwagę na ekosystemie łańcucha dostaw. Dlatego liderzy łańcuchów dostaw mają teraz więcej wyzwań niż kiedykolwiek wcześniej, ale równocześnie otrzymują także więcej uwagi i wsparcia.

Operatorzy logistyczni muszą teraz stawić czoła wyzwaniom związanym ze zmieniającą się sytuacją gospodarczą, konfliktami regionalnymi, jednocześnie odpowiadając na rosnące wymagania i oczekiwania klientów. Prawdziwym sprawdzianem dla lidera branży jest sposób, w jaki dostosowuje się i pokonuje te wyzwania działając na rzecz swoich klientów, pracowników i społeczności lokalnych.

Optymalizując obszary, które możemy kontrolować, takie jak bezpieczeństwo, wydajność, dokładność i produktywność, tworzymy możliwie najszerszy margines dla zarządzania i reagowania na zjawiska pozostające poza naszą kontrolą, czyli zmieniająca się sytuację makroekonomiczną, czy zakłócenia w łańcuchu dostaw. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest precyzyjne planowanie, które chroni ciągłość działalności przed wpływem czynników zewnętrznych. Jest to jednak coraz bardziej złożone przedsięwzięcie i dlatego dzisiaj firmy inaczej niż w przeszłości podejmują decyzje dotyczące obszarów, którymi zarządzają wewnętrznie, a gdzie polegają na operatorach logistycznych, z którymi realizują swoje strategiczne cele.

Firmy muszą dopasować rozwiązania technologiczne do swoich najpilniejszych potrzeb i upewnić się, że inwestują w automatyzację, która zapewnia najlepszą przewagę konkurencyjną dla ich działalności. Nie wystarczy sięgnąć po najbardziej elegancką robotykę lub najnowszą interaktywną sztuczną inteligencję. Technologia nie jest miejscem, od którego należy zacząć; najważniejsze są cele i wyzwania firmy.

Nawet gdy uzasadnienie biznesowe jest dobrze zdefiniowane, firmy muszą przyjąć krytyczne, ale przemyślane podejście do wyboru technologii, będąc na bieżąco z najnowszymi ofertami, które ewoluują szybciej niż kiedykolwiek. Aby naprawdę osiągnąć przewagę, muszą również wziąć pod uwagę wieloletni obraz tego, jak ich działalność będzie ewoluować w ciągu najbliższych 3-5 lat. Decyzje te nie są proste i niosą ze sobą poważne długoterminowe skutki finansowe. Poziom ryzyka związanego z taką inwestycją może być przytłaczający i przyczynia się do wszechobecnego braku automatyzacji magazynów. W Stanach Zjednoczonych ponad 80% magazynów nie ma żadnej automatyzacji, a na całym świecie odsetek ten jest jeszcze wyższy.

Najlepsza rada, jaką mogę dać firmom rozważającym wprowadzenie technologii na dużą skalę jest współpraca z ekspertami w dziedzinie automatyzacji, którym mogą zaufać, aby zrealizować zwrot z inwestycji i osiągnąć swoje cele biznesowe.

 

 

Zaloguj się by skomentować