Zaloguj się

Czy biopaliwa są realną szansą na redukcję emisji w przemyśle transportowym? 

We współczesnej walce ze zmianami klimatycznymi branża transportowa znajduje się w krytycznym momencie, jeśli chodzi o innowacje i zrównoważony rozwój. Do tej pory wprowadzanie zmian opłacalnych z komercyjnego punktu widzenia, w obszarach takich jak transport ciężarowy, było trudne. Można jednak zaobserwować pewne postępy. Czy biopaliwa są realną szansą na redukcję emisji w przemyśle transportowym?  Komentarza udziela Thijs Boel, Managing Director Europe w Spring Global Delivery Solutions.

Thijs BoelNiedawno PostNL i nasza międzynarodowa spółka zależna Spring ogłosiły wprowadzenie czterech milionów litrów oleju napędowego HVO100 do europejskiej sieci transportu drogowego. Co ciekawe, ta przełomowa inicjatywa ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 12 kilogramów ton rocznie. Jest to osiągnięcie porównywalne z usunięciem z dróg 5000 samochodów napędzanych benzyną w skali roku.

Kluczowy moment dla transportu

Długodystansowy transport drogowy, szczególnie na skalę międzynarodową, od zawsze stanowił prawdziwe wyzwanie dla działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jednak HVO100, odnawialna alternatywa dla tradycyjnego oleju napędowego, już dzisiaj może być wykorzystana do osiągnięcia wpływu w całej Europie.

Technologie transformacyjne, w tym samochody ciężąrowe na napęd elektryczny lub wodorowy, są nadal w fazie rozwoju, a infrastruktura ładowania i tankowania w różnych krajach pozostaje kosztownym wyzwaniem. W związku z tym bezproblemowe wprowadzenie HVO100 do wykorzystania w ramach istniejącej europejskiej sieci pojadów z silnikami wysokoprężnymi, stanowi przełom dla tych, którzy chcą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w sektorze logistycznym.

Płynne przejście na odnawialne paliwo

Korzyści były więc dla nas oczywiste. HVO100, skrót od “100% hydrorafinowany olej roślinny”, to odnawialne paliwo dla silników wysokoprężnych, pozyskiwane z różnych materiałów organicznych, w tym olejów roślinnych i odpadów. W porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym, HVO100 emituje do 90% mniej CO2, wykorzystując zrównoważone zasoby do zasilania transportu. Skład HVO100 odzwierciedla właściwości zwykłego oleju napędowego, co ułatwia przejście na czystsze źródła energii.

Nawet produkcja HVO100 jest przyjazna dla środowiska. Wykorzystuje się w niej odpady i resztki bez konieczności wycinania drzew. To świadome ekologicznie podejście zapewnia minimalny ślad ekologiczny, a jednocześnie oferuje kompatybilność z pojazdami z silnikami wysokoprężnymi. Wszystko to bez problemu zanieczyszczeń, który nękał biodiesla pierwszej generacji. Co najważniejsze, wszechstronność HVO100 umożliwia mieszanie go z kopalnym olejem napędowym w różnych proporcjach, bez uszczerbku dla wydajności silnika lub cykli konserwacji. Jest to istotna kwestia dla firm transportowych, które w tych niepewnych czasach polegają na niezawodnej flocie pojazdów dostawczych.

Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że HVO100 jest zrównoważonym rozwiązaniem, które może zrewolucjonizować branżę transportową. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę do 90% mniejszą emisję spalin, niż w przypadku tradycyjnego oleju napędowego.

Przyspieszenie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w transporcie i logistyce

Podczas gdy na poziomie lokalnym rozwiązaniem problemu zmniejszenia wpływu na środowisko może być dostarczanie przesyłek pieszo, rowerem lub pojazdami elektrycznymi, to rozwiązania w zakresie transportu drogowego na dłuższych dystansach muszą być napędzane ambitnymi, nowatorskimi inicjatywami.

Droga do wprowadzenia tej inicjatywy nauczyła nas, że innowacje i współpraca w ramach naszej branży pozwoliły nam nabrać rozpędu w kierunku przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. W czasach globalnych zawirowań gospodarczych i niepewności promowanie podejmowania odpowiednich działań na rzecz zarządzania środowiskiem jest ważniejsze niż kiedykolwiek, ale nie zawsze można to zrobić samemu. Spojrzenie poza własną działalność w celu ustanowienia standardów i przyspieszenia przejścia na zrównoważone praktyki – niezależnie od sektora, w którym się działa – jest kluczowe, jeśli chcemy zapewnić zrównoważoną przyszłość.

 

Zaloguj się by skomentować