Zaloguj się

Targi Transport Logistic - relacja z Monachium

  •  Tomasz Janiak
  • Kategoria: Logistyka

Goście z całego świata, którzy w dniach od 31 maja do 3 czerwca przyjechali do Monachium na odbywające się już po raz dziesiąty targi Transport Logistics, nie zawiedli się. Oferta niemal 1400 wystawców z 51 państw oraz różnorodność i wysoki poziom merytoryczny imprez towarzyszących nie pozostawiają wątpliwości – branża logistyczna przeżywa obecnie rozkwit. Na powierzchni 75 000 m kw. zaprezentowano niemal wszystko, co świadczy o ogromnym potencjale logistyki. Zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się najnowszymi rozwiązaniami w logistycznych systemach transportowych, ofertą światowych operatorów logistycznych, stanem obecnym oraz planami rozwoju europejskich centrów logistycznych, portów morskich i śródlądowych.

Znamienną cechą tegorocznej edycji targów, a tym samym ich ogromną siłą przyciągania była obecność firm reprezentujących wszystkie gałęzie transportu. Do Monachium przyjechali ze swoją ofertą przedstawiciele europejskich centrów logistycznych i portów (tych ostatnich było aż 80). Rozmowy i dyskusje z managerami niemieckich, włoskich czy hiszpańskich centrów logistycznych były okazją do zasięgnięcia szczegółowych informacji o doświadczeniach w budowie i eksploatacji tych obiektów, a także korzyściach wynikających dla wszystkich zainteresowanych stron. Dyrektor zarządzający centrum logistycznego w Bolonii Gilberto Galloni podkreślił w rozmowie z naszą redakcją, że we Włoszech definicja i cele centrum logistycznego zostały zapisane już w 1990 roku w specjalnej ustawie regulującej zagadnienia związane z infrastrukturą transportu i intermodalnością. To właśnie regulacje prawne oraz duże zaangażowanie finansowe państwa były impulsem do dynamicznego rozwoju centrów logistycznych w tym kraju.

Zwiedzając perfekcyjnie przygotowaną ekspozycję oraz uczestnicząc w licznych konferencjach z niezwykle bogatego programu imprez towarzyszących, trudno było oprzeć się wrażeniu, że bierzemy udział w wielkim święcie logistyki. Trzy międzynarodowe kongresy tematyczne (Eurail Freight 2005, Marilog i AirCargo Europe), 30 konferencji i seminariów, a także cieszące się sporą frekwencją debaty i seminaria organizowane przez wielu wystawców bezpośrednio na ich stoiskach, są dowodem żywego zainteresowania wiedzą logistyczną. Jednym z takich seminariów był cykl prezentacji poświęconych tworzeniu europejskiej sieci centrów kompetencji w logistyce. Idea tworzenia takich centrów wywodzi się z Niemiec, a przykładem dobrych praktyk w tym obszarze jest Centrum Kompetencji w Logistyce KLOK. Prezes KLOK Hans-Herman Enders podczas prezentacji europejskiego projektu NETLOC dzielił się doświadczeniami wynikającymi ze współpracy przedsiębiorstw i organizacji publicznych w regionie Stuttgartu, działających wspólnie na rzecz popularyzacji logistyki.

W Monachium najsilniej zaznaczyli swoją obecność liderzy branży TSL. Na wspólnym stoisku grupy Stinnes Logistics swoją ofertę prezentowali operatorzy logistyczni: Schenker, Stinnes Freight Logistics, Stinnes Intermodal i Railion.

Schenker Stinnes Logistics

Na targach nie zabrakło także wystawców z Polski, wśród nich była m.in. spółka PKP Cargo. Obecny na targach dyrektor ds. marketingu i handlu Bogdan Kobus nie krył zadowolenia. - Targi zaskoczyły nas ogromnym zainteresowaniem i chęcią współpracy z PKP Cargo, ale też polskim rynkiem, zarówno ze strony firm spedycyjnych, operatorskich, jak i kolei prywatnych i kolei do niedawna nazywanych narodowymi. Każdy dzień targów był wypełniony bardzo ciekawymi rozmowami.

Na targach monachijskich Polskę reprezentowało 21 firm.

PKP Cargo

Port of Gdańsk Authority SA

Firmy kurierskie konkurowały ze sobą nie tylko ofertą, ale również aranżacją stoisk ...

TNT

UPS

Udział w międzynarodowym wydarzeniu jest zawsze okazją do spotkania w jednym miejscu wielu VIP-ów. Na zdjęciu od lewej stoją: Kent Bentzen – prezydent Stowarzyszenia Duńskich Centrów Logistycznych, Gilberto Galloni – prezydent EUROPLATFORMS, organizacji skupiającej 60 europejskich centrów logistycznych, Steffen Nestler – prezydent Stowarzyszenia Niemieckich Centrów Logistycznych.

Kent Bentzen, Gilberto Galloni, Steffen Nestler

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe