Zaloguj się

Targi LOGIMAT 2007 - branża logistyczna w rozkwicie

  •  Tomasz Janiak
  • Kategoria: Logistyka

Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGIMAT zawsze były ważnym wydarzeniem dla branży logistycznej w Europie. Na tegoroczną, piątą edycję tej imprezy w dniach od 13 do 15 lutego, do Stuttgartu przyjechało prawie 500 wystawców reprezentujących szerokie spektrum rozwiązań dla logistyki wewnętrznej. Ogromne zainteresowanie imprezą nie powinno wywoływać zdziwienia, skoro ten segment rynku w Niemczech jest zaliczany do kluczowych branż w gospodarce narodowej naszych zachodnich sąsiadów. Konkretnym przykładem rozkwitu branży są najnowsze dane statystyczne, na które zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej dyrektor targów LOGIMAT Peter Kazander. Obroty w tym sektorze w 2006 r. wzrosły aż o 8,3 % w porównaniu z rokiem 2005. Niemcy są także liderem w eksporcie produktów logistyki wewnętrznej – ten sukces jest udziałem 800 przedsiębiorstw produkcyjnych zatrudniających 92 000 pracowników. Największą dynamikę wzrostu odnotowują producenci regałów, układnic i wózków widłowych.

W Stuttgarcie wystawcy z Europy, Azji i USA zaprezentowali najnowsze technologie, produkty i systemy służące usprawnieniu procesów logistycznych w magazynie. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się stoiska firm prezentujących zastosowania technologii pick to light, pick by voice i RFID.

Podczas uroczystej gali kończącej pierwszy dzień targów odbyła się ceremonia wręczenia nagród premiowanych jako „Najlepszy Produkt”. Podobnie jak w latach ubiegłych, wyróżnienia przyznano w 3 kategoriach. W kategorii „Oprogramowanie, Komunikacja, IT” nagrodę otrzymała firma Dematic GmbH & Co. KG. Laureatem nagrody w kategorii „Zaopatrzenie, transport wewnętrzny, magazynowanie” została firma Indumont AG. W kategorii „Kompletacja i pakowanie”, jury złożone z redaktorów prasy logistycznej, przedstawicieli uczelni nauki i przedsiębiorstw wyróżniło rozwiązanie firmy SAVOYE GmbH.

Polska zaznaczyła swoją obecność na targach LOGIMAT m.in. za sprawą aktywnego udziału redakcji czasopisma „Logistyka” w jednej z 15 konferencji towarzyszących temu wydarzeniu. To właśnie „Logistyce” organizatorzy powierzyli przygotowanie merytoryczne i prowadzenie forum pt. „Centra logistyczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej” z udziałem prezesów firm logistycznych z Polski i z Niemiec. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele METROPLAN EASTERN EUROPE GMBH, GOLDBECK GMBH i SSI Schäfer Sp. z o.o. Celem konferencji było ukazanie dynamiki rynku powierzchni magazynowych w Polsce, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Wiele pozytywnych stwierdzeń na temat rozwoju logistyki w naszym kraju padło także na konferencji pt. „Rozszerzenie produkcji w Europie Środkowo-Wschodniej”. Swoimi pozytywnymi doświadczeniami współpracy z polskimi partnerami dzielili się m.in. przedstawiciele firm Wabco i Atlas Copco, które zdecydowały się na uruchomienie działalności w Polsce.

Kolejna edycja targów LOGIMAT odbędzie się w dniach od 19 do 21 lutego 2008 roku w budowanym obecnie najnowocześniejszym centrum targowym w Europie w pobliżu portu lotniczego w Stuttgarcie.

Obszerna relacja z targów LOGIMAT ukaże się w najbliższym wydaniu czasopisma LOGISTYKA.

Dla Czytelników naszego portalu przygotowaliśmy fotoreportaż z tego wydarzenia.
Ostatnio zmieniany w piątek, 16 luty 2007 16:12
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe