logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wartość rynku żywności w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Branża spożywcza zmienia się niezwykle szybko i diametralnie. Coraz większa konkurencja na rynku, rosnące  wymagania konsumentów oraz zmieniające się trendy, stawiają przed producentami wyrobów spożywczych bardzo wysokie wymagania. Szybki rozwój sektora żywności i napojów doskonale widać zarówno na naszych stołach, jak i sklepowych półkach. Kilkadziesiąt rodzajów wędlin, jogurtów, czekolad, wprowadzane co roku na rynek nowe gatunki piwa, ilustrują zachodzące w ekspresowym tempie zmiany na rynku FMCG w Polsce. Ilustrują również jak trudny i wymagający jest to rynek dla producentów, hurtowników i detalistów. Konsumenci mający do wyboru dziesiątki produktów o podobnych właściwościach i cenach, stają się wybredni, dlatego wyczulenie na zmieniające się trendy i wprowadzanie nowości w ofercie firm to główne elementy charakteryzujące ten dynamiczny rynek. Konsumenci lubią nowości chętnie korzystają z promocji. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się także na jakość wyrobów, a posiadania certyfikatów jakości jak ISO, HACCP, czy GOST,  staje się coraz powszechniejsze wśród polskich producentów żywności i napojów.

Rynek spożywczy w Polsce jest rynkiem dość rozdrobnionym, po powolnym rozpędzie w latach dziewięćdziesiątych i po okresie stagnacji, rozwija się w ostatnim czasie bardzo prężnie. Jego wartość szacuje się na 135 mld zł, z tego aż 2/3 przypada na wyroby spożywcze: alkohole, artykuły mleczarskie, napoje bezalkoholowe, słodycze i leki OTC. Spośród 20 największych kategorii spożywczych dominującą pozycję pod względem wartości sprzedaży zajmują alkohole: piwo i wódka. Łącznie oba te rynki warte są niemal 15,5 mld zł. Jest zatem o co walczyć, tym bardziej, że według prognoz analityków, w tym roku wartość rynku handlu spożywczego wzrośnie w Polsce o około 6%, do ponad 200 mld zł, a w kolejnym przekroczy 211 mld zł.

- Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pojawiły się obawy, że polski rynek spożywczy zostanie zalany przez produkty zagraniczne. Jednak jak się okazało polscy producenci radzą sobie bardzo dobrze nie tylko na konkurencyjnym rynku polskim, ale również coraz lepiej na rynkach zagranicznych. Ta wysoka pozycja polskich produktów jest widoczna zarówno na półkach europejskich sklepów, ale także na spotkaniach targowych, gdzie wielu zagranicznych wystawców sięga po doświadczenia polskich producentów - mówi David Ashdown, Managing Director Expomedia Events Warsaw.

Dlatego też tak ważne jest prezentowanie nowości produktowych przez producentów tam, gdzie podejmowane są decyzje o tym, co w kolejnym sezonie pojawi się na naszych półkach. Miejscem takim są niewątpliwie organizowane co roku w Warszawie Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów oraz Wyposażenia, Usług Hotelarskich i Gastronomicznych, IFE POLAND. Tylko w zeszłym roku targi odwiedziło blisko 6000 osób, a wśród 372 wystawców, obecni byli przedstawiciele z 26 krajów m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Grecji, Indii, Ameryki Północnej. Zaprezentowano 40 nowych produktów oraz przyznano nagrody najbardziej cenionym polskim wyrobom. Podczas targów w 2006 roku Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Najlepszego Produktu Targów przyznano firmie P.M.B. Białystok S.A., producentowi oryginalnych polskich wędlin,  za serię „produktów wojskowych” (szynka, bekon, boczek i karczek).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 kwiecień 2007 09:05

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj