Zaloguj się

TNT ubiega się o status upoważnionego podmiotu gospodarczego

  •  Artur Olejniczak
  • Kategoria: Logistyka

Firma kurierska wnioskuje o nowy standard bezpieczeństwa UE.

Firma TNT będzie ubiegać się o status upoważnionego podmiotu gospodarczego (Authorised Economic Operator - AEO) we wszystkich 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej. AEO to nowy standard stworzony przez Komisję Europejską. Jego przyznanie zapewni klientom TNT szereg korzyści: przesyłki będą priorytetowo traktowane przez europejskie służby celne, będą szybciej przekraczać granice państw trzecich respektujących status AEO, a TNT nabędzie prawo do dokonywania scentralizowanej odprawy celnej. W efekcie ograniczone zostaną opóźnienia w transporcie, zmniejszy się ilość uszkodzeń i poprawi komunikacja pomiędzy wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw.

Regulacje, które weszły w życie 1 stycznia 2008, mają na celu podwyższenie bezpieczeństwa międzynarodowego łańcucha dostaw i zmodernizowanie procedur celnych UE. Standard AEO to synonim zaufania, bezpieczeństwa, ochrony i przejrzystych procedur celnych w handlu międzynarodowym. Aplikacje będą rozpatrywane przez służby celne danego państwa. TNT jest pierwszą z czterech największych firm kurierskich świata, która ubiega się o status AEO.

­- Standard AEO jest dla branży tym, czym dla pasażerów zielona linia z napisem „Nic do oclenia” - rozwiązaniem szybkim i pozbawionym formalności – mówi Martin Palmer, Dyrektor ds. Ceł w TNT Express. - Upoważnione służby mogą sprawdzić bagaż podróżnego, ale zazwyczaj tego nie robią - podobnie jest z AEO, który gwarantuje bezpieczeństwo i wiarygodność.

Flagowe lotnicze centrum przeładunkowe TNT w Liege (Belgia) obecnie składa aplikację w pilotażowym programie tamtejszych służb celnych; wkrótce dołączą do niego Holandia, Niemcy, Irlandia i Czechy. Polski oddział TNT złoży wniosek w kwietniu br. W pozostałych państwach UE procedury aplikacyjne zostaną uruchomione w połowie 2008 roku. Dywizja pocztowa TNT - TNT Post - rozpoczęła starania o status AEO dla usług importowych i eksportowych w Holandii (program pilotażowy z holenderskimi służbami celnymi) w grudniu 2007 roku.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 12 luty 2008 12:52
Zaloguj się by skomentować