Zaloguj się

Innowacje na rynku magazynowym

Kolej jest tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla transportu drogowego. Jednak aby mogła skutecznie z nim konkurować niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Usprawnienie procesu załadunku i rozładunku wagonów to obecnie priorytet na rynku magazynowym.

Automatyzacja, ekologia i ograniczenie wydatków to główne wyzwania jakie stoją przed współczesną logistyką. Transport intermodalny stał się wyjątkowo medialnym tematem w ostatnim czasie, zwłaszcza za sprawą kampanii "Tiry na tory". Wykorzystanie różnych środków transportu towarów jest szczególnie opłacalne przy znacznych odległościach, głównie ze względu na rozkład kosztów przeładunku. Wybór kolei, jako elementu sieci logistycznej, pozwala znacznie ograniczyć ilość emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery i zredukować koszty, jednocześnie nie wydłużając czasu dostawy. Zaawansowane technologie pozwalające koordynować rozładunek wagonów z powodzeniem usprawniają pracę w magazynach w Europie Zachodniej. Rozwiązania wdrożone przez centrum logistyczne Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH w Niemczech umożliwiają obsługę trzech pełnowymiarowych pociągów towarowych w ciągu tygodnia i pozwalają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 930 ton rocznie.

Nieruchomość przemysłowa firmy BSH w Nauen o powierzchni 45 000 m kw. jest przystosowana do przechowywania w jednym czasie nawet 150 000 sprzętów gospodarstwa domowego o znacznych gabarytach. W 2010 roku centrum przyjęło około trzech milionów pralek, zmywarek, lodówek i zamrażarek, aby następnie wysłać je do ich ostatecznych odbiorców. Do sprawnego zarządzania tak olbrzymim przedsięwzięciem wystarczy mniej niż 70 pracowników. Jak to jest możliwe?

- Inteligentne zarządzanie w intralogistyce to przede wszystkim automatyzacja i optymalizacja funkcjonowania magazynu - mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL, której centrala wdrożyła na terenie przedsiębiorstwa serwis zarządzania flotą wózków widłowych. - Przy takiej skali każda oszczędność na czasie pracy, miejscu składowania towaru czy serwisie maszyn generuje olbrzymie zyski, a innowacyjność jest wręcz obowiązkiem. - dodaje.

Znaczna część kontenerów z niemieckich portów transportowana jest dalej koleją. Wymusza to inwestycje w przystosowanie magazynów do rozładowywania wagonów. Najnowsze rozwiązania w Nauen zostały wdrożone w marcu tego roku. 80 metrowa rampa załadunkowa, dodatkowe 590 metrów torów oraz flota elektrycznych wózków widłowych pozwalają na obsługę pociągu składającego się z 25 wagonów. Specjalnie przystosowana jednostka pozwala manewrować nawet 12 wagonami, aby przygotować je do załadunku. W tym momencie wkraczają wózki widłowe o maksymalnym udźwigu do nawet 5 ton.

Nieruchomości logistyczne stają się coraz bardziej wyspecjalizowane i koncentrują się na specyficznych wymaganiach użytkowników. Klienci są świadomi, że inwestycje w innowacyjne rozwiązania w długofalowej perspektywie przyniosą wymierne oszczędności. Nowe technologie z powodzeniem zaczynają funkcjonować w najnowocześniejszych magazynach w Europie. Powoli zostają wdrażane także na rynku polskim.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 10 maj 2011 13:18
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe