Zaloguj się

Zostań dostawcą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

  •  ŁP
  • Kategoria: Logistyka

Zarządca narodowej infrastruktury kolejowej dynamicznie rozbudowuje bazę dostawców przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy zakupowej. Nowa organizacja zakupów w Spółce przyniesie usprawnienie procesu oraz wymierne korzyści finansowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to jeden z największych graczy na rynku zamówień publicznych w kraju. Rocznie ogłasza blisko dwa tysiące przetargów na dostawy i usługi oraz wykonywanie zadań inwestycyjnych wartych łącznie 15 - 20 mld złotych.

Obecnie w bazie dostawców jest ponad 14 tysięcy podmiotów współpracujących z PKP PLK S.A. w ostatnich dwóch latach oraz firmy, które uczestniczyły w postępowaniach o udzielenie zamówienia i złożyły ważne oferty, jednak nie przedstawiły ofert najkorzystniejszych. W ostatnich tygodniach, od momentu produkcyjnego uruchomienia dla dostawców nowej Platformy Zakupowej w bazie Platformy zarejestrowało się ponad 250 nowych podmiotów, dotychczas nie współpracujących z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Każdy dostawca w tworzonej bazie może stworzyć swój własny profil i tym samym uczestniczyć w postępowaniu, zgodnie z zakresem zadeklarowanych usług, bądź dostaw. Potencjalni kontrahenci mogą rejestrować się w bazie za pośrednictwem strony internetowej pod adresem www.plk-sa.pl/nowe-zakupy/ w razie wątpliwości zadawać pytania kierując je na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wdrożenie projektu "Nowe zakupy" pozwoli na unowocześnienie obszaru kontraktowania dostaw i usług, czyli jednego z najważniejszych i największych zakresów działalności Spółki. Projekt to nie tylko wdrożenie Platformy Zakupowej. To przede wszystkim przejście od postrzegania zakupów jako operacyjnej organizacji przetargów do strategicznego zarządzania zakupami.

Aktualnie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zadania w tym zakresie mają na celu:

  • stworzenie struktury organizacyjnej nowej organizacji zakupowej,
  • utworzenie Centralnego Biura Zamówień, nadzorującego procesy zakupowe w całej Spółce,
  • wdrożenie Polityki Zakupów, określającej podział najważniejszych kompetencji w zakupach oraz wyznaczającej strategiczne cele do realizacji,
  • wprowadzenie nowych regulacji w zakupach,
  • wdrożenie nowych narzędzi informatycznych wspierających proces zakupowy.

Prace projektowe zostały podzielone na dwa jednocześnie realizowane działania. Pierwsze skupia się na wypracowaniu i wdrożeniu rozwiązań organizacyjno-procesowych. Drugie ma na celu zbudowanie i uruchomienie w pełni funkcjonalnej, nowej platformy zakupowej. Zastąpi ona istniejącą platformę przetargową oraz skupi w jednym miejscu wszystkie prowadzone w Spółce postępowania zakupowe zarówno w procedurze otwartej jak i zamkniętej. Ponadto funkcjonalności nowego narzędzia pozwolą na organizację i automatyzację prowadzenia postępowań zakupowych. Spółka zostanie wyposażona w moduł wyboru dostawcy wspierający postępowania zakupowe od etapu wniosku zakupowego po etap wyboru najkorzystniejszej oferty oraz moduł do generowania i wysyłania elektronicznych zapytań ofertowych. Narzędzie pozwoli na standaryzację i ułatwienie przepływu informacji odnośnie obszaru zakupowego w całej Spółce.

Rozwiązania w projekcie zostały wypracowane we współpracy z wyspecjalizowaną firmą, która od ponad dziesięciu lat realizuje projekty usprawniające procesy zakupowe w rozbudowanych, rozproszonych strukturach organizacyjnych w największych firmach w Polsce. Podobne rozwiązania zostały wdrożone w takich przedsiębiorstwach jak: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, KGHM Polska Miedź S.A czy TAURON Polska Energia S.A., Energa Operator S.A., Polimex-Mostostal S.A., Gaz System S.A.

Efekty projektu "Nowe Zakupy" przełożą się bezpośrednio na zewnętrzne postrzeganie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jako organizacji, realizującej podstawowe procesy zakupowe przejrzyście, oszczędnie i skutecznie, a przede wszystkim zgodnie z Ustawą prawo zamówień publicznych.

Ostatnio zmieniany w środa, 12 wrzesień 2012 11:30
Zaloguj się by skomentować