Zaloguj się

Logistyka 2.0 - rzeczywistość rozszerzona przekształca procesy logistyczne

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Dostawca usług logistycznych DHL opublikował najnowsze badania nad rzeczywistością rozszerzoną w logistyce, koncentrujące się na możliwych zastosowaniach tego nowego trendu na różnych etapach łańcucha dostaw.

   Raport trendów prezentuje możliwości usprawnienia pracy w magazynach, obsługi w trakcie transportu oraz dostawy do końcowego odbiorcy, a także wdrożenia usług wartości dodanej dzięki informacjom sensorycznym generowanym przez komputer, takim jak wideo czy grafika. Raport trendów został opracowany przez zespół ds. badania trendów działu DHL Customer Solutions & Innovation w ramach prowadzonego projektu badawczego poświęconego zastosowaniu rzeczywistości rozszerzonej w logistyce. DHL planuje przetestować kilka z opracowanych przykładów zastosowań w ramach badań koncepcyjnych.

- Pojawiające się w ostatnim czasie w mediach informacje z branży motoryzacyjnej o wyświetlaczach na przednich szybach samochodu, czy zastosowaniu rzeczywistości rozszerzonej do napraw samochodów, wskazują na szybkość rozwoju tej technologii i wykorzystywanie jej przez kolejne branże poza sektorem informatycznym. Wierzymy, że technologia ta oferuje także duży potencjał dla sektora logistyki i obecnie wybieramy przypadki zastosowań do dalszych badań - wyjaśnił dr Markus Kückelhaus, dyrektor ds. badań trendów, DHL Customer Solutions & Innovation.

   Raport trendów w skrócie opisuje nowy trend i innowację związaną z technologią rzeczywistości rozszerzonej i powiązanymi urządzeniami oraz prezentuje możliwości jego zastosowania w logistyce. Raport zawiera także omówienie najlepszych praktyk z różnych branż. "Rzeczywistość rozszerzona w logistyce" przedstawia 11 możliwych zastosowań dla branży, między innymi usprawniony odbiór w magazynach, dzięki wyposażeniu pracowników w ekrany mocowane do głowy, które pozwolą im skuteczniej odszukać właściwą trasę i właściwy przedmiot. Nadmiar informacji pozwoliłby także zmniejszyć ilość pomyłek.
   Raport nakreśla także możliwości usprawnienia transportu, na przykład samochody dostawcze z ekranami w przedniej szybie, na których wyświetlane są dane o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, a także inne cenne informacje, jak temperatura przestrzeni ładunkowej oraz ostrzeżenia, co pozwoli zwiększyć poziom koncentracji kierowcy. Co więcej, kierowcy i pracownicy w paczkowni mogliby być wyposażeni w inteligentne akcesoria, dzięki którym otrzymywaliby ważne informacje o każdej paczce, na przykład zawartość, waga i miejsce docelowe. Pozwoliłoby to usprawnić załadunek i zmniejszyć ilość szkód przy transporcie. Wreszcie rzeczywistość rozszerzona może usprawnić usługi konserwacji i napraw oferowane przez dostawców usług logistycznych, jeśli pracownicy będą wyposażeni w inteligentne gogle prezentujące instrukcje krok po kroku.
   DHL jest otwarte na współpracę z partnerami w zakresie dalszych badań nad zastosowaniami rzeczywistości rozszerzonej w codziennej pracy. Co więcej, aby przybliżyć tę technologię klientom, DHL obecnie pracuje nad stworzeniem interaktywnej wystawy poświęconej rzeczywistości rozszerzonej w Centrum Innowacji Deutsche Post DHL w Troisdorfie w Niemczech.
   Raport trendów "Rzeczywistość rozszerzona w logistyce" został opracowany na podstawie nadrzędnego raportu "Radar Trendów w Logistyce", który jest stosowany przez DHL do zidentyfikowania i wykorzystania trendów i technologii ważnych dla branży logistycznej. Raport jest dostępny online na stronie www.dhl.com/augmentedreality.

Ostatnio zmieniany w środa, 18 czerwiec 2014 12:28
Zaloguj się by skomentować