logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Ujednolicony proces obsługi celnej w imporcie i eksporcie DHL Express

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Firma DHL Express (Poland), lider na rynku międzynarodowych przesyłek ekspresowych, otrzymała pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej oraz możliwość odprawy scentralizowanej wewnątrz kraju.

   DHL Express (Poland) jako pierwszy przewoźnik w kraju otrzymał szansę wzięcia udziału w pierwszej fazie wdrożenia nowych przepisów celnych w Polsce. Współpracując z Izbą Celną w Warszawie i warszawskim Urzędem Celnym III „Port Lotniczy” nad skutecznym i efektywnym wdrożeniem zmian, DHL Express (Poland) przeszła pomyślnie weryfikację i otrzymała jedno pozwolenie krajowe na stosowanie procedury uproszczonej w imporcie i w eksporcie. W ramach tego pozwolenia uzyskała dodatkowe ułatwienie przy realizacji procedury uproszczonej, jakim jest odprawa scentralizowana. W ramach współpracy firmy z Izbą Celną oraz innymi organami celnymi, wprowadzono pierwsze w kraju rozwiązanie centralnej odprawy celnej. Centralna odprawa zgłoszeń celnych w Urzędzie Celnym III "Port Lotniczy" w Warszawie została zapoczątkowana 5 sierpnia br.

- Główną osią strategii działania, jaką realizuje Służba Celna jest perspektywa klienta. Priorytetem są dwa kluczowe elementy: skrócenie czasu obsługi i zmniejszenie kosztów po stronie klienta. Pozwolenie krajowe na procedurę uproszczoną w miejscu oraz odprawa scentralizowana to odpowiedź na wymagania i oczekiwania przedsiębiorców. Dotychczasowe doświadczenie Izby Celnej w Warszawie pokazuje, że ścisła i partnerska współpraca firmy z organem celnym, poprzedzająca złożenie wniosku o wydanie pozwolenia krajowego, to w konsekwencji sprawne i ekonomiczne postępowanie - powiedziała pani Renata Mateńka, starszy specjalista Wydziału Obsługi Przedsiębiorców Izby Celnej w Warszawie.

   Dzięki uelastycznionym i uproszczonym procedurom w odprawie celnej, DHL Express (Poland) może oferować nowe, korzystne rozwiązania dla biznesu przesyłek międzynarodowych, współtworząc nową jakość obsługi celnej podmiotów gospodarczych w obrocie handlowym.

- Przeprowadzenie tak skomplikowanego procesu nie byłoby możliwe bez pełnego zaangażowania oraz doskonałej współpracy wielu osób po obu stronach - Izby Celnej w Warszawie, innych organów celnych i naszej firmy. Postawa przedstawicieli organów administracji celnej oraz ich praca pozwoliły na realizację tego złożonego procesu w sposób uporządkowany i bez utrudnień dla Klientów naszej firmy - powiedział Tomasz Buraś, dyrektor zarządzający DHL Express (Poland). - Jesteśmy wdzięczni za doskonałą współpracę w procesie wdrożenia wytycznych Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości miejscowej organów celnych. To właśnie na bazie ww. rozporządzenia nasza firma uzyskała jedno pozwolenie krajowe oraz możliwość odprawy celnej w procedurze uproszczonej scentralizowanej wewnątrz kraju.

   Wdrożenie ujednoliconego procesu obsługi celnej wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla klientów firmy DHL Express (Poland), jak i jej pracowników w gateway’ach. Przede wszystkim pozwala na stosowanie jednolitych wymagań wobec klientów w całym kraju i ich przesyłek, z kolei usprawnienia i uproszczenia w odprawach przyspieszają odprawę celną przesyłek klientów. Już teraz obsługa celna po stronie urzędu celnego odbywa się całodobowo, a obsługa zgłoszeń jest sprawna i szybka. Krótki czas reakcji Urzędu Celnego III „Port Lotniczy” w Warszawie i szybsza odprawa celna, przekładają się na wydajność pracy i efektywność pracowników w Agencjach Celnych DHL Express.
   Stosowanie odprawy scentralizowanej wewnątrz kraju umożliwia firmie DHL Express (Poland) zarządzanie odprawami celnymi z jednego miejsca bez względu na lokalizację na terytorium Polski towarów objętych procedurami celnymi. Ponadto zapewnia większą kontrolę nad prawidłowością transakcji celnych.
Jednocześnie DHL Express (Poland) zapowiada dalszą współpracę z Izbą Celną w kierunku wprowadzenia kolejnych usprawnień procesów celnych w obsłudze klientów.

- Obecnie wspólnie z Izbą Celną rozpoczynamy prace nad II etapem wdrożenia odpraw scentralizowanych, czyli odprawy w eksporcie, na bazie uzyskanego już wcześniej jednego pozwolenia krajowego. II faza wdrożenia również przyniesie sporo korzyści dla klientów i pracowników w każdej Agencji Celnej DHL Express - podkreśla Agnieszka Błaś, dyrektor ds. operacji międzynarodowych DHL Express (Poland).

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 październik 2014 12:37

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj