Zaloguj się

CHEP Polska i Goliard - historia efektywnej współpracy

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Żadna firma nie funkcjonuje w próżni - na działanie przedsiębiorstwa, obok klientów i pracowników, wpływ mają także partnerzy biznesowi. Odpowiedzialność, zrozumienie oraz profesjonalizm stanowią fundament obopólnie korzystnej relacji pomiędzy firmami Goliard oraz CHEP Polska.

   Firma Goliard, obecna na polskim rynku od ponad 20 lat, specjalizuje się w produkcji różnych typów makaronów oraz dystrybucji sosów. W ciągu dwóch dekad funkcjonowania, spółka przeszła przemianę z niewielkiej, rodzinnej firmy, do przedsiębiorstwa o znaczącej pozycji na rynku; rozszerzyła ofertę o nowe produkty, a także rozpoczęła eksplorację rynków zagranicznych, w tym m.in. amerykańskiego, niemieckiego i ukraińskiego. Ale rozrost firmy to także większą odpowiedzialność. Ważna jest zatem m.in. gwarancja terminowych dostaw. A ta może być zaburzona w przypadku nieszczelnego systemu zarządzania paletami, który to problem dotyka bardzo wielu firm, zwłaszcza w branży FMCG.
 
- Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze strat, jakie ponoszą firmy w Polsce w wyniku problemów z zarządzaniem gospodarką paletową - mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Wynika to z niewłaściwej klasyfikacji nośników - kupowane i wysyłane do odbiorców są bowiem nośniki nowe, jednak zwrotnie firmy otrzymują często palety uszkodzone lub o niższej jakości, co w konsekwencji wymusza zakup nowych nośników w krótkim czasie i generuje dodatkowe koszty - tłumaczy Kinga Di Salvo, dyrektor generalna CHEP na Polskę i kraje bałtyckie.

   Goliard również nie ustrzegł się trudności z zarządzaniem nośnikami, choć pojawiały się pomysły z rozwiązaniem tego problemu. Zatrudniono pracownika, którego zadaniem było monitorowanie nośników, okazało się jednak być to trudne do wykonania, a efekty były niezadowalające. Problem stanowiły bardzo intensywny obrót i liczba palet oraz skomplikowany system ich ewaluacji. Wówczas, kontrolę nad systemem dostaw powierzono wyspecjalizowanej firmie, ale i to nie rozwiązało większości problemów, a Goliard wciąż ponosił koszty związane z nieefektywną obsługą palet. Operowano bowiem tzw. białym poolem, czyli paletami EUR - najbardziej powszechnymi i najtrudniejszymi do skontrolowania, które często przekierowywane są na czarny rynek i które nie odznaczają się wysoką jakością. Natomiast nośniki CHEP z łatwością wyróżniają się ze względu na charakterystyczny, intensywnie niebieski kolor, co zdecydowanie utrudnia nielegalny obrót takimi paletami, a ich żywotność jest większa niż standardowych nośników.

- Cały czas się rozwijamy - poszerzamy swoją ofertę, chcemy wprowadzać nowe produkty, eksportujemy, stale współpracujemy z włoskim producentem. Musimy mieć pod kontrolą nie tylko finanse, ale też całą logistykę dostaw, aby zapewnić naszym klientom usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej, że niewywiązywanie się z umów wiąże się z karami i obniża naszą wiarygodność. Postanowiliśmy więc rozwiązać problem z gospodarką paletową we współpracy z doświadczonymi ekspertami CHEP - opowiada Grzegorz Nicpoń, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu firmy Goliard.

   Firma CHEP oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu zarządzania nośnikami - klienci zawsze otrzymują pożądaną liczbę wysokiej jakości palet, które dostarczane są na miejsce załadunku, a zleceniodawca musi jedynie podać adres docelowy. Pozostałe operacje związane z nośnikami - zwrot, rozliczenia, naprawy - wszystko to dokonywane jest przez CHEP, a cena takiej obsługi jest precyzyjnie wyliczana, nie ma więc mowy o ukrytych kosztach. Taki mechanizm ułatwia planowanie łańcucha dostaw zgodnie z potrzebami i możliwościami klienta, daje gwarancję terminowości zleceń, a także pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.

- Co dla nas istotne, CHEP jest firmą obecną na rynku międzynarodowym od wielu lat. To zdecydowanie ułatwia relacje z klientami zagranicznymi, w tym z naszym włoskim partnerem - Pasta Zara z którym współpracujemy już ponad 10 lat. Kontrola nośników wysyłanych zagranicę jest szalenie skomplikowana, a współpraca z CHEP odciąża nas w zakresie kontroli nośników, dzięki czemu my możemy realizować swoje cele i skupić się na innych zadaniach - podsumowuje Grzegorz Nicpoń.

   Istotnym wyróżnikiem firmy na tle konkurencji są podejmowane przez CHEP działania o charakterze proekologicznym, takim jak pozyskiwanie drewna w sposób wspierający odnawianie zasobów naturalnych, maksymalne wykorzystanie cyklu życia każdego nośnika i recycling palet.

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 kwiecień 2015 13:29
Zaloguj się by skomentować