logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Trwa dobra passa na rynku magazynowym w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najlepsze otwarcie roku pod względem wolumenu umów najmu. Utrzymuje się wysoka aktywność deweloperów i rośnie udział powierzchni budowanej na zasadach spekulacyjnych. Mniejsze rynki magazynowe nabierają znaczenia.

   Firma doradcza JLL podsumowała I kw. 2015 r. na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce oraz zaprezentowała trendy rozwoju sektora w najbliższych miesiącach.

- Początek 2015 r. upłynął pod znakiem kontynuacji bardzo dobrej passy na rynku magazynowym. Całkowity popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe sięgnął 585 000 mkw., co jest historycznie najlepszym otwarciem roku. Podaż komercyjnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce przekroczyła 9 mln mkw., a aktywność deweloperów pozostaje wysoka - w budowie znajduje się prawie 593 000 mkw. - powiedział Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

    Popyt
W I kw. 2015 r. wysoka dynamika rynku powierzchni magazynowych została utrzymana, a całkowity popyt wyniósł 585 000 mkw. Największą aktywność najemców w I kw. zarejestrowano w Polsce Centralnej (popyt brutto 141 000 mkw.), a następnie w regionie Poznania (92 000 mkw.) i Górnego Śląska (86 000 mkw.).

- W I kw. popyt netto, czyli nie obejmujący odnowień umów, wyniósł 380 000 mkw. Warto również zauważyć, że znaczący wolumen powierzchni został wynajęty w mniej oczywistych lokalizacjach, takich jak m.in. Szczecin, Toruń i Podkarpacie. Łącznie, poza pięcioma kluczowymi regionami podpisano nowe umowy najmu na 107 000 mkw., co stanowi 28% krajowego popytu netto. Można to uznać za bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że udział wszystkich tych regionów w krajowej podaży wynosi jedynie 8% - skomentował Jan Jakub Zombirt, starszy analityk rynku JLL.

   Co ciekawe, popyt netto w Polsce Centralnej sięgnął 70 000 mkw., z czego aż 50 000 mkw. przypadło na Piotrków Trybunalski, co jest najmocniejszym wynikiem w tym mieście od lat i spowodowało znaczny spadek dostępności w tej lokalizacji. Największą umowę najmu w I kw. podpisał Jysk na 40 000 mkw. w Logistic City w Piotrkowie Trybunalskim.

   Podaż
Pod koniec I kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowych w Polsce wynosiła 9,02 miliona mkw. Pod względem struktury właścicielskiej polskiego rynku, ponad połowa istniejącej podaży jest obecnie w rękach czterech największych graczy oraz ich partnerów (Prologis, SEGRO, Logicor i Goodman).
   W ciągu kwartału oddano do użytku 298 000 mkw. nowych magazynów. Największy wolumen trafił na rynek w Poznaniu (189 000 mkw.), w Okolicach Warszawy (28 000 mkw.) oraz w Trójmieście (27 000 mkw.).
Aktywność deweloperów pozostaje wysoka - obecnie w fazie realizacji jest niemal 593 000 mkw. Najwięcej powierzchni powstaje w regionie Wrocławia (101 000 mkw.), na Górnym Śląsku (92 000 mkw.) i w Poznaniu (63 000 mkw.). Obecnie prace budowlane o mniejszej lub większej skali trwają niemal w każdym regionie kraju.


- Obserwujemy dalszy wzrost udziału projektów spekulacyjnych. Pod koniec I kw. 2015 r. w budowie znajdowało się 215 000 mkw. powierzchni niezabezpieczonej umowami najmu, co stanowi 36% całej powstającej obecnie podaży - dodał Tomasz Olszewski.

   Współczynnik powierzchni niewynajętej w dół
Jak podaje portal magazyny.pl, pod koniec I kw. wskaźnik pustostanów wynosił 7,3%, co oznaczało spadek wobec 9,8% na koniec 2014 r. Spośród pięciu głównych regionów, największy udział powierzchni bez najemcy charakteryzował rynek Warszawy (13,9% w strefie Warszawa Miasto oraz 10,3% w Okolicach Warszawy). Największy spadek udziału powierzchni niewynajętej odnotowano w Polsce Centralnej, gdzie - także dzięki dużym transakcjom w Piotrkowie - wskaźnik pustostanów spadł z 15,8% do 6,1%.

   Czynsze
W I kw. zarejestrowano niewielki spadek czynszów bazowych na Górnym Śląsku, gdzie wynoszą one obecnie 2,9 – 3,6 euro za mkw. miesięcznie oraz w Poznaniu (2,8 - 3,5 euro za mkw. miesięcznie). Czynsze w pozostałych regionach były stabilne i nie zmieniły się wobec IV kw. 2014 r.

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 maj 2015 10:46

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj