Zaloguj się

Kolejne Solarisy w Warszawie

Firma Solaris i Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) w Warszawie podpisały umowę na dostawę 80 autobusów. Do stolicy, do końca 2015 roku, zostanie dostarczonych  60 przegubowych i 20 egzemplarzy 12-metrowych Urbino. Pierwsze sztuki pojawią się u przewoźnika już w październiku. Tym samym Solaris wygrał jeden z najważniejszych tegorocznych przetargów na krajowym rynku autobusów.

   W wyniku rozstrzygniętego w kwietniu przetargu firma Solaris pozyskała kolejne zamówienie od stołecznego przewoźnika, zdobywając jednocześnie jeden z ważniejszych tegorocznych kontraktów na polskim rynku autobusowym. 7 maja 2015 roku, w siedzibie Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, przedstawiciele Zarządu MZA oraz Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę na dostawę 60 przegubowych Urbino 18 oraz 20 egzemplarzy Urbino 12. Zgodnie z umową pierwsze z 80 pojazdów przyjadą do Warszawy w październiku 2015 roku. Całość zamówienia opiewa na sumę ponad 110 milionów złotych.
   MZA Warszawa położyło w tym przetargu duży nacisk na innowacyjne rozwiązania technologiczne, które mają poprawić bilans energetyczny autobusów. Każdy pojazd dla Warszawy zostanie wyposażony między innymi w panele fotowoltaiczne. Zamontowane na dachu baterie słoneczne będą wspomagać instalację elektryczną przy włączonym silniku, a także podczas postoju na krańcach linii. W ten sposób uda się zmniejszyć w pojazdach zużycie paliwa. To niezwykle istotne ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię, spowodowane coraz to bardziej rozbudowanymi systemami monitoringu, pracą klimatyzacji czy monitorów LCD.
   W autobusach zbudowanych dla Warszawy zamontowane zostaną silniki DAF/PACCAR spełniające najnowszą normę emisji spalin Euro6 oraz skrzynie biegów Voith Diwa 6. Pasażerowie stolicy odnajdą w dobrze już sobie znanych Urbino udogodnienia, które zastosowano i w innych użytkowanych przez MZA pojazdach Solarisa – klimatyzację, ekrany informacyjne LCD i ekologiczne oświetlenie w technologii LED. Przewidziano także dodatkową przestrzeń dla wózków dziecięcych oraz dla wózków inwalidzkich. Bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy zapewnia zaawansowany system monitoringu, złożony z pięciu kamer zainstalowanych na zewnątrz i pięciu urządzeń umieszczonych wewnątrz pojazdu. Nowością będą także urządzenia o nazwie alcolock, które uniemożliwiają uruchomienie autobusów nietrzeźwym kierowcom.
   Solarisy już na stałe wpisały się w warszawski krajobraz. Po ulicach stolicy jeździ już ponad 1000 pojazdów tej marki. Warto przypomnieć, że pod koniec 2014 roku producent z Bolechowa podpisał ze stołecznym przewoźnikiem duży kontrakt na dostawę dziesięciu autobusów elektrycznych. 

Ostatnio zmieniany w piątek, 22 maj 2015 12:06
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe