Zaloguj się

Do 2023 roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wyda miliardy na transport kolejowy

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Modernizacja sieci, nowoczesny tabor, zwiększenie bezpieczeństwa - to plany rozwoju polskiej kolei na najbliższe lata.

   Unia Europejska stawia na transport szynowy przyjazny dla środowiska, dotując inwestycje w kolej i tramwaje. Unijna Biała Księga Transportu z 2011 roku formułuje 10 strategicznych celów. Wśród nich m.in. zachowanie gęstej sieci kolejowej we wszystkich państwach członkowskich, trzykrotny wzrost sieci szybkich kolei do 2030 r. i ukończenie tejże sieci do 2050 r., tak aby większa część ruchu pasażerskiego na średnie odległości odbywała się koleją. Zgodnie z tą strategią w kolejnych perspektywach budżetowych transport kolejowy ma odegrać znaczącą rolę.
Miliardy na kolej.

   Rządowe plany inwestycyjne
Na rzecz inwestycji w infrastrukturę kolejową Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt Krajowego Programu Kolejowego, który obejmie wszystkie inwestycje ze środków MIR i dotacji unijnych. Jak poinformował Rynek Kolejowy budżet projektu wyniesie ok. 67 mld zł, z czego 38,9 mld będzie dotować Unia. Projekt właśnie przeszedł etap konsultacji międzyresortowych, następnie ma trafić do konsultacji społecznych, a po pomyślnych procedurach uzgodnień i weryfikacji zostanie zatwierdzony przez Radę Ministrów.
W ramach samego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2014-2020 resort planuje wydać 5 mld euro na transport kolejowy. W nowej perspektywie unijnej planowane są modernizacje i przebudowy sieci TENT-T, a także modernizacja i zakup taboru. Inwestycje mają na celu m.in. zwiększenie szybkości i bezpieczeństwa polskiej kolei.
W celu wymiany wiedzy i doświadczeń w rozwoju sieci transportowych w 2013 roku Polska nawiązała międzyresortową współpracę z Francją. 18 maja br. w Paryżu odbyło się kolejne posiedzenie polsko-francuskiej grupy roboczej ds. transportu i infrastruktury dotyczące wymiany wspólnych doświadczeń i rozwiązań dotyczących rozwoju i modernizacji sieci kolejowej w obu państwach.
Nadchodzi Dart.

   Zakupy nowego taboru
Pendolino to dopiero początek. W grudniu na polskich torach pojawi się Dart, pociąg wyróżniający się nowoczesnym designem wyprodukowany przez bydgoską Pesę. Obecnie Dart odbywa jazdy próbne. Pesa ma dostarczyć 20 jednostek tego pociągu na zamówienie PKP Intercity.
Dart Pesy to nie jedyny przykład dostawy nowego taboru dla polskiej kolei w bieżącym roku. Według danych portalu Inforail już w I kwartale br. dostarczono 33 jednostki taborowe. Poza realizacją zamówień z lat ubiegłych i Dartem PKP Intercity zamówiło 20 jednostek Flirt3 od konsorcjum Stadler&Newag i 10 pociągów Gama od Pesy. W nowe lokomotywy i ezt-y inwestują głównie samorządy. Do końca roku Newag, który jest liderem zestawienia, ma dostarczyć 10 Impulsów dla Kolei Mazowieckich, 2 ezt-y dla SKM w Trójmieście, 10 ezt-ów dla ŁKA, a także dokończyć dostawy dla KD i Zachodniej Grupy Zakupowej. PESA ma zadbać o nowy tabor dla kolei pomorskich i podkarpackich.

   Bezpieczeństwo na kolei
Na bezpieczeństwu systemu kolejowego ma wpływ wiele czynników jak inwestycje w linie kolejowe, dworce oraz nowoczesny tabor. W celu poprawy bezpieczeństwa w bieżącym roku PKP PLK planuje oddać 1100 km nowych torów, na remont i wymianę przeznaczono 8 mld zł. Z kolei budżet na nowe inwestycje taborowe rozpisany na lata 2011-2015 to ok. 5,6 mld zł.
Poza nowoczesnymi lokomotywami przewoźnicy i samorządy inwestują również w elementy wyposażenia taboru jak np. piaski hamulcowe. 
- Wysokokwarcowe piaski suszone to jeden z elementów systemu hamowania w pojazdach szynowych, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego tak ważna jest ich wysoka jakość poparta certyfikatami wyspecjalizowanych instytucji badawczych jak np. Instytut Kolejnictwa - mówi Andrzej Rams z Sandmix, producenta i dostawcy piasków hamulcowych dla pojazdów szynowych.

   Rośnie liczba pasażerów
Inwestycje w kolej przynoszą rezultaty. Rośnie praca przewozowa, czyli liczba przewiezionych osób. Z zestawienia Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w marcu br. 24263,56 tys. osób skorzystało z usług kolei, a praca przewozowa wyniosła 1330,19 mln paskm – była wyższa niż w styczniu i lutym 2015 roku i wzrosła o 3,99% w porównaniu z 2014 rokiem.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 11 czerwiec 2015 15:38
Zaloguj się by skomentować